ABD Yüksek Mahkemesi’nden reaksiyon çeken karar: Silah taşımak her vatandaşın hakkı

ABD’de 19 çocuk ve iki öğretmenin vefatına yol açan son okul katliamının üzerinden bir ay geçerken Yüksek Mahkeme’nin verdiği karar tartışmalara yol açtı.

Yüksek Mahkeme, New York eyaletinde silah kanununun sertleştirilmesini üçe karşı altı yargıcın oyuyla reddetti. Mahkeme, kamuya açık alanlarda kendini muhafaza gayeli olarak silah taşımanın her Amerikan vatandaşının “hakkı” olduğuna hükmetti.

New York eyaletinde yürürlüğe sokulan düzenleme, silah ruhsatı alabilmek için özel bir legal müdafaa muhtaçlığının bulunduğunun kanıtlanmasını gerektiriyordu. DW Türkçe’deki habere nazaran Yüksek Mahkeme, düzenlemenin anayasanın ek iki unsuruna alışılmamış olduğuna hükmetti. New York dışında Kaliforniya üzere diğer eyaletlerde de emsal yasal düzenlemeler yürürlüğe sokulmuştu.

BIDEN: BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Eyaletteki yasal düzenlemeyi yargıya taşıyan ABD’nin tesirli silah lobisi NRA zafer kutlaması yaparken Lider Joe Biden, Yüksek Mahkeme kararından “büyük hayal kırıklığı” duyduğunu açıkladı. Biden seçim kampanyaları sırasında piyade tüfeklerinin özel bireylere satışını büsbütün yasaklama taahhüdünde bulunmuştu.

Biden, “Bu karar hem sağlıklı insan aklına hem de anayasaya tezat teşkil etmektedir ve bizi derinden endişelendirmesi gerekir” dedi. Biden’ın halefi Donald Trump’ın gerçekleştirdiği üç yargıç atamasıyla Yüksek Mahkeme’de güç istikrarı 6’ya 3 olmak üzere Cumhuriyetçilerden yana değişmişti.

NEW YORK VALİSİ: KARA BİR GÜN

New York eyaletinin Demokrat partili Valisi Kathy Hochul da mahkeme kararının “kesinlikle şoke edici” olduğunu ve “makul kısıtlamalar yapma hakkını eyaletlerin elinden aldığını” belirterek “Bugün kara bir gün” yansısını gösterdi.

New York eyaleti, kısa mühlet evvel bir süpermarkette on kişinin vefatıyla sonuçlanan silahlı taarruz sonrasında 1913’te yürürlüğe giren silah kanununda tekrar değişikliklere gitmişti.

ULUSAL SİLAH BİRLİĞİ: BÜYÜK BİR KAZANIM

ABD’de nüfuzlu ve tartışmalı silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA), Yüksek Mahkeme kararının akabinde toplumsal medyadan yaptığı açıklamada “Bugünkü karar Amerika’nın dört bir yanındaki âlâ erkekler ve yeterli bayanlar için dönüm noktası niteliğinde büyük bir kazanım ve NRA öncülüğünde on yıllardır süregelen çabanın sonucudur. Legal müdafaa hakkı, ailenizi ve sevdiklerinizi muhafaza hakkı kapınızın önünde sona ermemelidir” sözünü kullandı.

NRA, Teksas eyaletinde bir ilkokula düzenlenen, 19 çocuk ve iki öğretmenin vefatına yol açan silahlı akın sonrası yıllık toplantısını ertelemeyerek katliamdan yalnızca üç gün sonra toplandığı için ağır tenkitlere neden olmuştu.

ABD’de son yirmi yılda, birden fazla piyade tüfeği ve tabanca olmak üzere 200 milyonu aşkın ateşli silah piyasaya sürüldü. Ülkede cinayet, toplu hücum ve intiharların sayısı yıllardır artış gösteriyor. Yalnızca 2020 yılında ateşli silahlar 45 bin 222 Amerikan vatandaşının vefatına neden oldu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.