Aç Karnına Asla Tüketmemeniz Gereken 7 Yiyecek! Aç Karnına Yediğiniz Birtakım Besinler Bu Problemlere Sebep Oluyor

Çoğu insan harika kahvaltıyı düşünürken sabahları bir fincan kahve, biraz yoğurt yahut biraz taze portakal suyu içmeye masraf. Ne yazık ki, çok az insan büsbütün aç karnına ne yiyip ne yememesi gerektiğini biliyor. Bu haberimizde, sabahları yemekten kaçınmanız gereken yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

DOMATES

Domatesler C vitamini ve başka birçok besin hususu ile doludur. Lakin, şahit asit içerdiği için aç karnına domates yemekten kaçınmalısınız. Bu asit, midenizde bulunan ve çoklukla ağrılı mide meselelerine neden olabilecek asit ölçüsünde artışa yol açacaktır. Bu nedenle, ülser üzere mide sorunlarınız varsa, kendi yeterliliğiniz için bu cins asitli yiyeceklerden uzak durmanız en uygunudur.

GAZLI İÇECEKLER

Birçok insan günün rastgele bir saatinde alkolsüz içecekler içmenin uygun olduğuna inanır. Lakin bu tavsiye edilmez. Alkolsüz içecekleri diğer bir şey yemeden içtiğinizde mideniz çok şişebilir. Daha da berbatı, midenizdeki asit düzeyini yükseltebilirsiniz. Bunun uzun vadeli tesiri yemek borusu kanseridir. Midenizdeki asit düzeyi çok yüksek olduğunda erozyon da meydana gelebilir. Çok fazla karbonatlı su içtiğinizde Sal mutasyonunun oluşmasına neden olursunuz. Bir dahaki sefere o soda şişesine uzanmadan evvel biraz daha düşün, olur mu?

PUF BÖREKLER

Sabah erkenden birden fazla insan mutfakta ya da yemek masasında gördüğü birinci şeye uzanıp onu yer ve süratle meskenden çıkar. Birinci ve en kolay kapılacak şeylerden biri, puf böreği üzere süratli bir atıştırmalıktır. Sizi daha dolgun hissettirebilseler de, en düzgünü değiller. Bu atıştırmalıklar, mide astarınızı tahriş eden maya ile doludur.

BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlar yemeğinizin tadını ve kokusunu kolaylıkla düzgünleştirirken, baharatlı yiyecekler aç karnına yemek için en güzeli değildir. Bunun nedeni, daha sonra kramplara ve hatta asidik tepkilere dönüşen mide tahrişine basitçe neden olmalarıdır. Çok keskin bir kokuya ve ayrıyeten bir tada sahip oldukları için hazımsızlığı kolay kolay tetiklerler. Aç karnına kaçınmanız gereken baharat örnekleri ortasında hlot biber, sarımsak ve zencefil bulunur.

TATLILAR

Şekerin sindirimi çok kolay olabilir, lakin aç karnına girdiğinde bedeninizin kanınızda gerekli düzeylerini korumak için gereken insülini salgılamasını mahzurlar. Bu olduğunda, kolaylıkla göz sorunları yaşayabilirsiniz. Daha da berbatı, tatlılar bedeninizdeki asit ve alkali istikrarını bozar. Bu nedenle, şeker hastalığınız varsa yahut şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa, tatlılardan büsbütün kaçının.

YOĞURT

Yoğurt, elbet birçok sıhhat faydasına sahip olan birçok laktik asit bakterisi içerir. Bununla birlikte, midenizdeki asit ölçüsü sayesinde laktik asit aç karnına etkisiz hale gelir. Bu, bu tıp süt eserlerinde bulunan laktik asit bakterilerini öldürür ve daha fazla asitliğe yol açar. Bu nedenle, yoğurtunuzu tercihen güzel bir yemek yedikten bir yahut iki saat sonra ve asla aç karnına yememek en güzelidir.

ARMUT

Armutlar çok ölçüde ham lif içerir. Aç karnına yediğinizde, hassas mukoza zarlarına ziyan verirsiniz. Bu da mide rahatsızlıklarına yol açar. Bu nedenle, en azından yulaf ezmesi yahut öbür tahıllar üzere bir şey yedikten sonra çift yemeniz tavsiye edilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.