Bakan Yanık duyurdu: Toplam 1 milyar 289 milyon TL hesaplara yattı

 Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma gereksinimi olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 1 milyar 289 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırdıklarını açıkladı.

DESTEK PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR

Bakan Derya Yanık, engelli bireylerin öncelikle aile ortamında bakımlarının sağlanabilmesi emeliyle dayanak programları yürüttüklerini hatırlatarak, “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam ve faal iştiraki, bağımsız bir halde yaşayabilmeleri için insan odaklı ve hak temelli hizmet modelleri uyguluyoruz. Bu modeller içinde konutta bakım yardımı kıymetli yer tutuyor” dedi.

Aileleri yanında kalan engellilere gündüz bakım hizmeti, konutta bakım yardımı üzere hizmet modelleriyle takviye olduklarını kaydeden Bakan Yanık, “Engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri kanısıyla 2006 yılında başlatılan meskende bakım yardımı ile bakıma muhtaçlık duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz” sözlerini kullandı.

AYLIK 2 BİN 354 TL YARDIM YAPILIYOR

Bakıma muhtaç engelli yakınının bakımını üstlenen hak sahibi başına aylık 2 bin 354 TL ödeme yapıldığını hatırlatan Bakan Yanık, “Bakıma muhtaçlığı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik dayanak sağlamak gayesiyle bu ay toplam 1 milyar 289 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırdık. Bu ay 547 bin vatandaşımız Konutta Bakım Yardımı’ndan yararlandı. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza güzel olmasını dilerim” dedi.