Barış Terkoğlu Cumhuriyet TV’de siyaset gündemini değerlendirdi: ‘Muharrem İnce’nin CHP’ye dönmesi olumludur’

Barış Terkoğlu, Millet İttifakı’nın yaşadığı kısa süreli krizi, Cumhur İttifakı’nın seçim kampanyası sürecinde kullanacağını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Tek adam” rejiminin, siyasette istikrarsızlık olduğu gerekçesiyle yaratıldığını ifade eden Terkoğlu, “AKP, Başkanlık Sistemi yoluyla Türkiye’yi istikrara kavuşturacağız iddiası ile seçimi kazandı. İktidar, seçim kampanyasında masada gördüğümüz bu krizi kullanacaktır. Ancak ben, bu propagandanın Millet İttifakı’na çok ciddi bir oy kaybı yaşatacağını düşünmüyorum. Olaya şöyle bakıyorum; Türkiye’de Erdoğan’ın karşısında birleşmiş olan büyük bir kesim var, ben buna “Erdoğan gitsin partisi” adını taktım. Bu kitle cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisini temsil edecek nitelikte bir lider arıyordu. Masada yaşanan krizi de Akşener’e tepki göstererek, hatta kendi partisinden bile tepkiler geldi, bu kitle çözdü” ifadelerini kullandı. 

“BU SEÇİM ASLINDA REFERANDUM”

Terkoğlu, 2023 seçimlerini, Cumhurbaşkanlığı seçiminden ziyade, Türkiye’nin Erdoğan ile devam edip etmeyeceğine karar vereceği bir referanduma benzetti. Bunun yanında İstanbul yerel seçimlerinin de Erdoğan ve AKP karşıtlığı sebebi ile kazanıldığı yorumunu yaptı.

MUHARREM İNCE CHP’YE DÖNECEK Mİ?

Muhalefetin için yüzde 0,1 oy farkının dahi önemli olduğunu belirten Terkoğlu, bu nedenle birbirinden oldukça farklı düşünce sistemlerine sahip olmalarına rağmen, pek çok partinin yan yana siyaset yaptığını söyledi. Altılı Masa’nın vaat ettiği parlementer sisteme dönüşün, her siyasi partiye kendi çizgisi çerçevesinde siyaset yapma olanağı sunacağına işaret eden Terkoğlu, “Muharrem İnce’nin neticede toplumda bir oy karşılığı var. Kaçınılmaz olarak Millet İttifakı, Muharrem İnce’ye bu teklifi yapacaktır. Öte yandan, Cumhurbaşkanı seçimini kazanmak yetmez parlementoda da bir çoğunluk sağlanmalı. Bu yönden Muharrem İnce ile yan yana gelinmesini olumlu karşılıyorum. Bu kolay da olacaktır çünkü Muharrem İnce CHP’nin yetiştirmiş olduğu bir siyasetçi” diyerek “Parlementoda çoğunluk” vurgusu yaptı.

“İKTİDAR SEÇİM KAMPANYASINA BAŞLADI”

Barış Terkoğlu Altılı Masa’yı şu sözlerle eleştirdi:

“Başından beri bir yol ve yöntem hatası var. Millet İttifakı, ortak ilkeler etrafında birleştikten sonra Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin kolay olacağını öngördü ancak böyle olmadı. Millet İttifakı’nın iddiası, Türkiye’yi yeniden “normal” bir ülke haline getirmek, kurumları işletmek, yargı bağımsızlığını sağlamaktı. Başından beri söyledim, toplumun önünde konuşmalı hatta toplumla konuşmalılardı. Duvarlar ardında altı kişinin yaptığı bu görüşme hali krize gebeydi. Bu kriz belki de daha önce yaşanmalıydı.Seçimi bile konuşmaya geç kaldık. İktidar adı seçim olmadan seçim kampanyasına başladı, EYT’nin yasalaşması buna bir örnek” şeklinde konuştu.

Terkoğlu, Altılı Masa’nın, Türkiye’nin en temel problemlerinin nasıl çözüleceğini, kısa ve olabildiğince açık biçimde halka anlatması gerektiğini savundu. Deprem bölgelerine dönülmesi gerektiğine dikkat çeken Terkoğlu, “Seçim kampanyası bu bölgelerde başlamalı ve Erdoğan ile muhalefet arasındaki fark keskin bir söylemle ifade edilmeli” dedi. 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir