BM denetçileri: Rusya’nın Ukraynalı çocukları zorla kendi kontrolündeki bölgelere götürmesi ‘savaş suçu’dur

T24 Dış Haberler

Birleşmiş Milletler denetçileri, Rusya’nın Ukraynalı çocukları zorla kontrol ettiği bölgelere transfer ve sınır dışı etmesinin savaş suçu sayılması gerektiğini belirtti. 

Denetçiler ayrıca, Rusya’nın soykırım yaptığı ile ilgili suçlamaları da inceleyeceklerini kaydetti. 

İlk raporlarını sunan BM denetçileri, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimlerini başlatmalarından bu yana Rus yetkililerin “geniş bir skalada savaş suçları işlediklerini” ifade etti. Raporda Rusya’nın insanlığa karşı suçlar da işlemiş olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Soruşturma Komisyonu’nun Başkanı Erik Mose, henüz Ukrayna’da soykırım yapıldığına dair bir sonuca ulaşmadıklarını, ancak suçlamaların inceleneceğini belirtti.

Öte yandan denetçiler, Ukraynalı çocukların Ruslar tarafından zorla kendi kontrollerindeki bölgelere götürülmesinin ise, “Uluslararası insani yasaları ihlal ettiğini ve savaş suçuna denk olduğunu” ifade etti.

Kiev, geçen ay itibarıyla 16 bin 221 çocuğun Rusya’ya zorla götürüldüğünü savunuyor. 

Denetçiler, bu sayıyı teyit edemediklerini ancak Rus yetkililerin zorla getirilen Ukraynalı çocuklara Rus vatandaşlığı vermek için onları Rus ailelerin yanına gönderdiğini kaydetti.

Raporda, Rusya’nın Ukrayna’da sivillere ve altyapılara yaptığı saldırıların; cinayet, işkence, tecavüz ve diğer cinsel şiddet olaylarının savaş suçu sayılabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir