Bu Sebepler Beyaz Lisana Sahip Olmanıza Sebep Oluyor

Beyaz bir lisana sahip olmak, düşük bağışıklık sisteminin bir göstergesi olabilir. Bu, cildinizde, mukoza zarlarında ve bedeninizde doğal olarak bulunan bakteri ve mantarlarla ilgili her şeye sahiptir. Beyaz lisan, lisanınızın yüzeyindeki parmak gibisi çıkıntıların (papilla) çok büyümesi ve şişmesinin bir sonucudur. Beyaz bir kaplamanın görünümü, genişlemiş ve bazen iltihaplı papilla ortasında kalan artıklar, bakteriler ve meyyit hücrelerden kaynaklanır.

BEYAZ LİSAN BAĞIŞIKLIĞINIZIN DÜŞTÜĞÜ MANASINA GELİYOR

Genellikle, bu bakteri ve mantarlar bedeninizde ahenk içinde yaşar. Fakat bağışıklık sisteminiz düşükse ortalarındaki istikrar bozulabilir ve bu da lisanınızın beyazlamasına neden olur. Aslında bu mantar çeşidi sağlıklı insanların ağzında da bulunur. Fakat bağışıklık sisteminin gereğince güçlü olmadığı devirlerde Candida Albicans çok ölçüde çoğalarak pamukçuk hastalığının gelişmesine yol açar. Bu nedenle bu mantar, ‘fırsatçı mikroorganizma’ olarak tanımlanabilir.

BEYAZ LİSAN OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

Papilla hipertrofisi yahut iltihabının nedenleri ortasında şunlar sayılabilir:

 1. Kötü ağız hijyeni
 2. Kuru ağız
 3. dehidrasyon
 4. Sigara yahut öbür oral tütün kullanımı
 5. Alkol kullanımı (aşırı)
 6. Ağızdan soluma
 7. Düşük kaba yem diyeti (çoğunlukla yumuşak yahut ezilmiş yiyecekler yemek)
 8. Keskin diş kenarlarından yahut dişçilik aletlerinden kaynaklanan mekanik tahriş
 9. Ateş

Dilinizde beyaz lekeler yahut öteki renk değişimleri ile bağlı durumlara örnekler:

 1. Oral maya enfeksiyonuna neden olabilecek uzun müddetli antibiyotik kullanımı üzere birtakım ilaçların kullanımı
 2. Ağızda pamukçuk
 3. coğrafi dil
 4. lökoplaki
 5. Oral liken planus
 6. ağız kanseri
 7. dil kanseri
 8. Frengi
 9. HIV/AIDS üzere hastalıklar

Beyazlık, antibiyotik aldığınızda yahut kemoterapi üzere radikal tedaviler gördüğünüzde de ortaya çıkabilir. Ayrıyeten lisanınızın beyaz (veya kısmen beyaz) olmasını sağlayan bir lisan rahatsızlığından da kaynaklanabilir. Tekrar de birçok insan için neden, düşük bir bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirme zamanı! Ancak bu tam olarak nasıl çalışıyor? Birinci olarak, tertipli olarak çok az yahut hiç gerilim yaşamadığınızdan emin olmaya çalışın. Uzun vadede gerilim, bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle gereğince dinlenmeniz, sağlıklı beslenmeniz (yeterli vitamin, mineral ve lif), hijyeninizi sağlamanız (ellerinizi yıkamanız!) ve gereğince antrenman yapmanız gerekir. Bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinin reklamını yapan bu eserlerin kullanılmaması daha uygun olur. Diyetiniz sağlıklı ve besleyici olduğu sürece, vitamin tabletlerine nitekim gereksiniminiz yoktur.