CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu: Dış siyasette iktidar-muhalefet yoktur

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Türkiye Bosna Sancak Derneği‘ni ziyaret etti. Ziyarette Kılıçdaroğlu’na İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da eşlik etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın en varlıklı kültürüne sahip olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Balkanlar’dan yaşanan göçlerin dramını herkesin çok yeterli bildiğini belirterek “Büyük acıların çekildiğini hepimiz biliyoruz. Lakin sizlere dramı yaşayanlar anlattılar bundan da eminim. Babalarınız anlattı, dedeleriniz anlattı. Yaşanan dramları anlattı. Bunları hepimiz biliyoruz. Münasebetiyle yaşanan dramlardan ders çıkarmak ve geleceği barış üzerine inşa etmek, sevgi üzerine inşa etmek kadar hoş bir şey yoktur” tabirlerini kullandı.

“DIŞ SİYASETTE MUHALEFET YOKTUR”

Kılıçdaroğlu, “Bosna Hersek savaşının bir soykırım hareketi olduğunu bildiklerini” tabir ederken şunları kaydetti:

“Büyük dramların yaşandığını, acıların yaşandığını biliyoruz. O süreç içerisinde bizim evvelki genel liderimiz sayın Deniz Baykal oraya gitmişti. Aliya İzzetbegoviç’le onun yaşadığı yerde görüşmüşlerdi. O vakit da takviyemizi söz etmiştik. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ideolojisi dış siyaset ulusal olmak zorundadır. Yani dış siyasette iktidar-muhalefet yoktur. Dış siyasette bütün bir millet olarak birlikte olmak zorundayız ve biz takviyemizi o biçimiyle verdik. O takviye her vakit sürecektir. Türkiye’de kimisi A partisi, kimisi B partisi diyebilir. Fakat bizim Balkanlar’a bakış açımız ulusal olmak zorundadır. 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Lisana kolay. 20. yüzyılın sonu, 21. yüzyılın başında 100 bine yakın insanın hayatını kaybetmesi ne demektir? Büyük bir felakettir, büyük bir insan dramıdır aslında. Bu dramın unutulmaması lazım.”

“DOSTLUĞU, UMUDU BİR ARADA BÜYÜTELİM”

Bu dramın unutulmaması için gelecek jenerasyonlara aktarılması gerektiğini söz eden Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şartlar ağır biliyorum. Türkiye’de büyük dertler yaşanıyor bunun da farkındayım. Siyaset kurumunda önemli sıkıntılar var bunun da farkındayım. Ancak asla karamsar olmayın. Bakın en karanlık periyotlarda tekrar bu ülkenin başkanları çıkarlar ve toplumun önündeki karanlığı bırakıp ya da sonlandırıp ışığa götürürler, aydınlığa götürürler toplumu. Bunu yapan önderlerden birisinin fotoğrafı burada. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bir imparatorluk çökerken çağdaş bir cumhuriyeti kurdu. Lisana kolay, sıradan bir olay değil. Üstelik yedi düvele karşı uğraş ederek. Demek ki gücümüz var. Demek ki direncimiz var. Demek ki umudumuz var. Umudumuzu her vakit büyüteceğiz. Umudu büyüttüğümüz vakit göreceksiniz ki bu ülkede çözülmeyecek hiçbir sorun yok. Bütün problemleri çözebiliriz. Birlikte çözebiliriz. Birlikte çözebiliriz. Kâfi ki dayanışma kültürünü önceleyelim. Dostluğu, umudu birlikte büyütelim. Göreceksiniz Türkiye’nin bütün sıkıntılarını çözme konusunda Türkiye’de hepimiz kıymetli, kararlı adımlar atıp Türkiye’yi aydınlığa çıkarırız.”

Dernek Lideri Muhammed Sancaktar da kurulduğu 1989 yılından bu yana derneğin toplum nezdinde saygınlığı, samimiyeti ve birleştirici gücüyle çok kıymetli bir yer edindiğini kaydetti.

Sancaktar, “1992-1995 Bosna Hersek savaşından ötürü bilhassa devletimizle bir arada hareket etmemiz ve buraya gelen 40 bin insanı ağırlamamız, savaş bittikten sonra onların ülkelerine dönmelerine vesile olduğumuz için 1994 yılında derneğimize Bakanlar Şurası kararıyla ‘kamu yararı’ statüsü verildi.” diye konuştu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.