Çocukları çiçek yolladı sandı, gerçeği öğrenince şoke oldu

Adana’da bir bayan, çiçek getiren kuryenin verdiği boş kağıdı teslim tutanağı sanarak imzaladı. Ortadan 2 ay geçtikten sonra kiracısının kendisini dolandırıp o kağıt üzerindeki imzadan 95 bin dolarlık senet yaptığını öğrenen bayan hayatının şokunu yaşadı. 5 mesken, 1 otomobil ve 1 motosikleti de şu an hacizde olan ve davası süren bayan dolandırıcıların hak ettiği cezayı almasını istiyor.

4 çocuk annesi Şükran Candan’ın (55), merkez Çukurova ilçesine bağlı Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki yerine 2 bloklu bir site inşa edildi. Candan’a da bu siteden 5 daire verildi. Dairelerin 1’ini satan Candan, 3 daireyi ise evli çocuklarına verdi. 1 daireyi ise Halil B. (45) ismindeki bir şahsa geçen Aralık ayında kiraya verdi.

SEVGİLİSİYLE MESKENE TAŞINDI

Halil B. ise sevgilisi Nuray F. ile meskene taşındı. Fakat çift ortasında bir mühlet sonra şiddetli geçimsizlik başladı ve Nuray F., argümana nazaran konutu terk etti. Fakat Halil B. tıpkı sitede oturan konut sahibi Şükran Candan ile daima görüşerek sevgilisiyle yaşadığı sıkıntıları anlatıp Candan’ın inancını kazandı. Halil B., geçen Ocak ayında ise Nuray F. ile ayrıldığını söyleyerek meskenden ayrıldı.

MESKENE GELEN ÇİÇEKLE HAYATI KARARDI

Şükran Candan’ın geçen 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde ise bir kurye tarafından konutuna çiçek geldi. Candan ise çiçeği çocuklarının gönderdiğini düşünerek teslim alıp kuryenin verdiği boş kağıda ise imza attı. Lakin akşam çocukları geldiğinde, ‘Anne biz sana çiçek göndermedik’ deyince Şükran Candan, imza attığını söyleyip telaşa kapıldı.

3 gün sonra çiçekçiye ulaşan Candan ailesi, çiçekçiden annelerinin imza attığı öne sürülen kağıdı geri aldı. Konuta gelen çocuklar kağıdı annelerine gösterdiklerinde ise Şükran Candan, evlatları kızmasın diye kendi imzası olmayan kağıt için ‘Evet bu kağıt benim’ dedi.

Halil B.

ESKİ SEVGİLİ HER ŞEYİ ANLATTI

Halil B.’nin sevgilisi Nuray F. ise geçen Nisan ayında Şükran Candan’ın konutuna kahve içmeye geldi. İkili kahve içerken Nuray F., Halil B. ile geri barıştığını, Halil B.’nin insanları dolandırdığını söyleyip ‘Şükran abla Halil sana da senet yapmış? Hiç imza verdin mi?’ diye sordu.

Lakin Şükran Candan ise Halil B. ile hiç imza işi olmadığını söyledi. Lakin bir mühlet sonra Candan, kendisine isimsiz birinden çiçek geldiğini ve boş bir kağıda imza attığını, çiçekçiden de çocuklarının gerçek kağıdı almadıklarını hatırladı.

E-DEVLET HESABINA GİRİNCE ŞOKE OLDU

Nuray F.’nin anlattıklarından da şüphelenen Şükran Candan, 25 Nisan’da kızı ile birlikte e-devletine baktı. Orada kendi ismine açılan icra evrakını gören Candan, durumu çocuklarına haber verdi.

Çabucak avukata giden Candan ailesi, Halil B.’nin 95 bin dolarlık senet için alacağı karşılığında Şükran Candan’ın 5 konut, 1 araba ve 1 motosikletine haciz koydurduğunu öğrendi.

Çabucak Halil B.’yi arayan aile, Halil B.’den de ‘Ben annenize 95 bin dolar verdim’ karşılığını alınca durumu polise bildirip avukatları aracılığıyla da haczi durdurup karşı dava açtı.

Bu sırada Halil B.’yi de araştıran aile, Halil B. ve Nuray F.’nin birçok insanı tıpkı metotla dolandırdığını öğrendi. Ayrıyeten aile Nuray F.’nin ablası, yeğeni ve birçok kişiyi eğitim merkezi açma vaadiyle dolandırdığını da öğrendi.

ABLALIK YAPIP YARDIMCI OLDUM

7Başından geçen olayları anlatan Şükran Candan, yetkililerden yardım isteyip hatalıların hak ettiği cezayı alması gerektiğini söyledi. Candan, “Evimi eşyalı bir formda kiraya verdim. Halil B., yanında getirdiği Nuray F. ile evleneceğini söyledi fakat biz Nuray hanımı 3 gün sonra dayak yerken gördük. Sonra ise Halil, her gün bana Nuray ile yaşadığı sıkıntıları anlattı. Ben de daima ablalık yapıp yardımcı oldum” diye konuştu.

“SÖYLEDİKLERİNİ DİKKATE ALMADI”

Nuray F.’nin birinci söylediklerini dikkate almadığını anlatan Candan, “Eve de bir çiçek geldi. Gelen kurye ‘Buraya imza at’ dedi. Ben de oğlum göndermiştir diye düşünüp imza attım. Sonra vakit geçti Nuray ile yanında Gökçe isimli bir bayan yanıma geldi. Nuray bana ‘Halil sana bu türlü bir senet yapmış. Dikkat et’ dedi.

Ben de kimseye imza atmadığımı söyleyip söylenilenleri dikkate almadım. Fakat daha sonra kızımı aradım ve e-devlete baktık. Orada gerçeği gördük. Halil B.’nin bana senet yaptığını, bütün mal varlığıma da haciz koydurduğunu gördüm. Halil ve Nuray’ı aradım. Birinci başta bilmiyor üzere konuştular sonra ‘Haciz koymuşsun’ deyince telefonu kapattılar” tabirlerini kullandı.

“İMZAMI KOPYALAMIŞLAR”

Bütün mal varlığında icra olduğunu söyleyen Şükran Candan, “Ben artık çok mağdurum. 5 dairemde, otomobilimde ve motosikletimde icra var. Toplam 1 buçuk milyon lira. Bu mal varlığımda 1 buçuk milyon lira yapıyor aslında. Ben hiçbir senede imza atmadım. Ben yalnızca çiçek teslim aldım ve imza attım. Ben Halil’e imza atmadım ki. İmzamı kopyalamışlar onun üzerine dolar senedi hazırlamış. Ben ne dolar gördüm ne de diğer bir para aldım” sözlerini kullandı.

“EVLERDE ÇOCUKLARIM OTURUYOR”

İcrayı durdurmak için 150 bin lira para yatırdığını, o parayı da akrabalarından borç aldığını öne süren Candan, “1 günün içerisinde o parayı bulduk, teslim ettik ve icrayı durdurduk. Benim oğlum Halil’i arayınca telefonda ‘Ben annene 95 bin dolar teslim ettim’ diyor. Benim Halil’den alacağım var, vereceğim yok. Bir an evvel bunlar çözülsün. Benim üzere birçok insan mağdur. Birçok kişi geldi ve anlattı. Şu an dava sürüyor. Tek mal varlığım bu meskenler. Konutlarda de çocuklarım oturuyor. Yardım bekliyorum” dedi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.