Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cezayir ile ticaret hacminde ortak amacımız 10 milyar dolar

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Cezayir ile bağlantılarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Görüşmelerimizde Türkiye- Cezayir münasebetlerini kapsamlı bir biçimde ele aldık.

Aziz kardeşim Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’u konuk etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetine güzel geldiniz diyorum.

Cezayir’den ülkemize 17 yıl ortadan sonra cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan bu tarihi ziyaretle bağlarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz.

Bu sene birebir vakitte diplomatik ilişiklerimizin 60. yılına tekabül ediyor. Ortak mazimiz 500 yıl önceye kadar dayanıyor.

İkili bağlarımızı yeni bir seviyeye taşıyan Yüksek Seviyeli İş Birliği Teşkilatımızın birinci toplantısını gerçekleştirmek bugüne nasip oldu.

İş birliğimizi daha da ileriye taşımayı bir kere daha karşılıklı olarak teyit ettik.

Salgına karşın ticaret hacmimiz yüzde 35 artarak 4,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Yeni gayemiz 10 milyar dolar.

Bin 400’ü aşkın Türk firması Cezayir iktisadının gücüne güç katıyor.

Görüşmelerimizde Afrika ve İslam dünyasındaki sorunları de ele aldık. Cezayir, Afrika’nın yer yüzü ölçümleri bakımından en büyük ülkesi olması yanı sıra kıtanın önder ülkelerinden biridir.

Cezayirli kardeşlerimiz Afrika’nın tamamında oynadıkları rolü takdirle karşılıyoruz. Türkiye olarak biz de Afrika’daki kardeşlerimizle işbirliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Afrika Kıtası’nda barış ve istikrarın temininde değerli rol oynayan iki ülke olarak savunma sanayi alanında işbirliğini güçlendirmekte kararlıyız. Türkiye Muhaarif Vakfımız da Cezayir’de kuracağı okulla, Cezayirli kardeşlerimize kaliteli eğitim sunacaktır. Madencilikten etrafa, eğitimden, kültüre biraz evvel imzaladığımız mutabakatlarla bağlantılarımızın ahdi tabanını tahkim ettik.”