Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kiev’e kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin onuncu toplantısı için Kiev’e gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Boryspil Havalimanı’nda Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, eşi Seda Güldere, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

İMZA TÖRENİ VE BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile baş başa görüşecek, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Onuncu Toplantısı sonrası anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı yapılacak.

Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

Ziyaret öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin stratejik ortağı ve komşusu Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini her platformda dile getirdiğini belirterek, Rusya-Ukrayna gerilimi konusunda tüm tarafları itidalli olmaya çağırdı.

Öte yandan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Ukrayna Savunma Bakanı, “Rusya’nın kabul etmesi durumunda Doğu Ukrayna barış görüşmelerinin Türkiye’de yapılmasına hazırız.” ifadelerini kullandı.