Değeri en az 2 milyar TL, TMSF sudan ucuza satacak

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde açılışını yaptığı Aynes Gıda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) tarafından 12 Ekim’de satılacak.

TMSF, Aynes Gıda için 667 milyon TL muhammen bedel belirledi. Ancak şirketin gerçek değerinin en az 2 milyar TL olduğu belirtiliyor. TMSF, temmuz ayında Sürat Kargo’yu piyasa değerinin üçte biri fiyatına Erdoğan’ın yakın arkadaşı Halil İbrahim Bacacı’ya satmıştı.

İsviçre ve Avrupa’nın en büyük firmalarından Emmi şirketi, 2014 ve 2015 yılında Aynes Gıda’nın yüzde 80 hissesini satın alarak, şirkete ortak olmak için girişimlerde bulundu.

O dönem Aynes Gıda’nın ortakları ile pazarlık görüşmeleri yapan Emmi, 5 Aralık 2015 tarihinde Aynes’e 650 milyon TL değer biçti. Ancak şirketin ortakları teklifi kabul etmedi.

AYNES’İN PİYASA DEĞERİ EN AZ 2 MİLYAR TL

Emmi’nin Aynes Gıda’ya değer biçtiği 650 milyon TL, o tarihteki euro/TL kuru 3,19 seviyesinde olduğu için yaklaşık 206 milyon euroya tekabül ediyordu. Euronun 10,30 TL olduğu dikkate alındığında Aynes’in bugünkü değeri 2 milyar 130 milyon TL’yi buluyor.

Gülen cemaatine yönelik soruşturmada 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan ve şu an da tutuksuz yargılanan işadamı Nevzat Serin, şirketi Aynes’in satış kararını 3 Eylül 2021 tarihinde yargıya taşıdı.

Serin, İstanbul İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, “TMSF tarafından alınan satış kararının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını” talep etti.

Dava dilekçesi yürütmeyi durdurma talebinin gerekçelerini de sıralayan Serin, şirketin bugünkü değerinin en az 2,5 milyar TL olduğunu ifade etti.

Serin dilekçesinde, “Muhammen satış bedelinin (en düşük bedel) şirketin gerçek değerine kıyasla çok düşük tutulduğunu ve şirketin kamu yararı maksadıyla değil bir takım kimseleri yararlandırma maksadıyla satışa çıkarıldığını” belirtti.

Şirketin ortakları ve yönetim kurulu üyelerinin tümünün tutuksuz olarak yargılandığını ve şirket kayyım atanmasına karar verilen dava kapsamında bir kişinin dahi tutuklu olmadığını kaydetti.

AYNES’İN YÖNETİMİNE AKP’Lİ ATANDI

Birgün’ün haberine göre; yoğurt, süt ve ayran markaları ile bilinen Aynes Gıda’ya yönetim kurulu üyesi olarak Denizli Merkezefendi ilçesinin eski belediye başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun atanmıştı.

AKP’den iki defa milletvekili adayı olan Subaşıoğlu’nun AKP Denizli teşkilatında il başkan yardımcılığı görevini ifa etti.

2019 yılında AKP Serinhisar İlçe Başkanı Halil Akoğlan’ın AKP İlçe Gençlik Kolları Yöneticisi Cennet Kaplan’ın torpille kayyum yönetimindeki Aynes Gıda şirketinde işe aldırdığı ortaya çıkmıştı.

AKP’li Akoğlan’ın Aynes Gıda’ya gönderdiği mektupta, “Şirketinize iş başvurusunda bulunmuş olan Cennet Kaplan, Serinhisar Ak Parti Gençlik Kolları yönetim kurulunda Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı ve Serinhisar Seçim Kurulu Başkanı Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Başvurusunu olumlu yönde değerlendirmenizi rica ederiz.” demişti.

SÜRAT KARGO DA UCUZA GİTMİŞTİ

Geçen temmuz ayında da TMSF’nin Sürat Kargo’yu değerinin çok altında bir bedelle Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Halil İbrahim Bacacı’nın şubat ayında kurduğu 1 milyon TL sermayeli Port Kargo Şirketi’ne sattığı ortaya çıkmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Sürat Kargo’un satışına dair, “TMSF bünyesindeki en aktif şirketlerden birisi olan Sürat Kargo 28 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşen bir ihale ile yangından mal kaçırılırcasına satıldı. Sürat Kargo olması gereken piyasa değeri olan 1,7 milyar TL’nin çok altında bir değer olan 335 milyon 500 bin TL’ye satılmakta ve kamu 1,3 milyar TL zarara uğratılmaktadır. Satış kararı da usulsüzdür.” demişti.