Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a reaksiyon: Mesnetsiz tez ve ithamları külliyen reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan’ın Türkiye’nin hava alanını ihlallerine yönelik açıklama yaptı.

Bilgiç yaptığı açıklamada, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ilişkin F-16 uçakları, 16 Mayıs 2022 tarihinde Gökçeada’nın batısında, 17 Mayıs 2022 tarihinde ise Enez’in batısında hava alanımızı ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli karşılığı 18 Mayıs 2022 tarihinde vermiştir.” dedi. Bilgiç, açıklamasında şunları söyledi;

“Yunanistan bir kere daha kendi tahrikkar hareketleriyle başlattığı gerginliği kullanarak memleketler arası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır.

Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz argüman ve ithamları külliyen reddediyor, hava alanımıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.

Bu cins olayların tekrar yaşanmaması için, Yunanistan’ın Ege’deki provokatif hareketlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili, hem de NATO bünyesinde başlatılan İnanç Arttırıcı Tedbirler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerekir.”