Elon Musk ile Twitter ortasında geçersiz hesap krizi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, toplumsal medya platformu Twitter’ı kendisini platformdaki “sahte hesaplar” hakkında gereğince bilgi vermediğini tabir ederek, 44 milyar dolarlık devralma mutabakatını feshetmekle tehdit etti.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile toplumsal medya platformu Twitter ortasındaki uydurma hesap tartışması devam ediyor. Musk Twitter’a yazdığı mektupta, Twitter’ı platformdaki geçersiz hesaplar hakkında bilgi edinme hakkına “direnmek ve engellemekle” suçlayarak, bunun 44 milyar dolarlık devralma mutabakatının koşullarının “açık bir halde ihlali” olarak nitelendirdi.

Musk ismine Skadden Hukuk Ofisi’nden avukat Mike Ringler tarafından Twitter’a gönderilen mektupta, “Bay Musk, süreci tamamlamama hakkı ve birleşme kontratını feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm hakları gizli tutar” denildi.

Devralma mutabakatının Twitter’ın Musk’ın talep ettiği dataları sağlamasını gerektirdiği söz edilen mektupta, Twitter’ın yalnızca muahedenin tamamlanmasına yardımcı olmak üzere hudutlu bir maksatla bilgi sağlaması gerektiği tarafındaki argümanına itiraz edilerek, “Twitter, sürecin tamamlanmasıyla ilgili rastgele bir makul ticari maksat için bilgi ve bilgi sağlamakla yükümlüdür” denildi.

UYDURMA HESAPLARA AİT BİLGİLERİ İSTEMİŞTİ

Musk’ın Twitter’ın devralma mutabakatındaki yükümlülüklerini şeffaf bir formda yerine getirmeyi reddettiğine inandığı aktarılan mektupta, Musk’ın düzmece hesaplar için istediği bilgilerin sağlanmamasının Twitter’ın kelam konusu bilgileri sakladığı konusunda daha fazla kuşkuya neden olduğuna vurgu yapıldı.

Mektupta, Musk’ın kapalılık muahedesi dahilinde düzmece hesaplar hakkındaki dataları gözden geçirmeyi kabul edeceği ve muahede gerçekleşmezse “rekabet açısından hassas olan bu bilgileri” kullanmayacağı aktarıldı.

Musk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında, grubunun geçersiz hesapların sayısını hesaplamak için bir tahlil yapacağını belirtmiş, fakat Twitter bu tahlil dahilinde gerçek bir sayı elde etmek için halka açık olmayan bilgilerin gerekli olacağını açıklamıştı.

TWITTER’IN PAYLARI YÜZDE 5’E YAKIN DÜŞTÜ

Twitter’ın payları bugün piyasa öncesi süreçlerde yüzde 5’e yakın kıymet kaybederek, 39,05 dolarla Musk’ın 54,20 dolarlık teklif fiyatının epey altında kaldı. Twitter, Musk’ın feshi tehdidi hakkında ise şimdi açıklama yapmadı.

MUSK, MUAHEDEYİ ASKIYA ALMIŞTI

Musk 13 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, toplumsal medya platformu Twitter’ı devralma muahedesinin, şirketin uydurma hesapları nedeniyle “geçici olarak askıya alındığını” belirtmiş, “Spam/sahte hesapların hakikaten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil ettiği hesaplamasını destekleyen detaylar bekleyen Twitter mutabakatı, süreksiz olarak askıya alındı” demişti.

Kimi analistler ise Musk’ın bu hareketini Twitter’ı daha düşük bir fiyata satın almak için bir pazarlık taktiği olarak yorumladı.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.