Erdoğan Toprak: ‘İktidar yaklaşan döviz kıtlığı krizini geciktirmeye çalışıyor’

CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık kıymetlendirme raporunu bugün yayımladı.

Toprak’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

“AK Parti, 2002’de iktidara gelirken 3Y olarak isimlendirdikleri; ‘Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla’ çabayı, yargı ve devlet kurumları üzerindeki vesayeti kaldırmayı vaat etmişti. Bugün gelinen noktada, yolsuzluklar ve yasaklar iktidarın kılcal damarlarına kadar yerleşerek derinleşti. Yoksulluk, iktidar seçkinleri dışında toplumun her hücresinde en acı biçimde yaşanıyor.

Yargının yanı sıra, Merkez Bankası, TÜİK, BDDK, SPK vb. bağımsız ekonomik kurumlar ile son torba maddede bedelsiz askerlik affı mazeretiyle Genelkurmay Başkanlığına yönelik değişiklikle TSK üzerindeki siyasi vesayet ağırlaşırken, medyaya dönük baskıları, yasakları ve cezaları artıran adımlarla 3Y vaadinin içinin boş olduğu, AK Parti’nin milleti aldattığı bir defa daha somutlaşıyor.

“TÜRKİYE, DÜNYA ÖZGÜRLÜK ENDEKSİ’NDE UGANDA’NIN BİLE GERİSİNDE”

AK Parti’nin yasakları kaldırmayı, özgürlükleri genişletmeyi vaat ederek iktidara geldiği Türkiye, Dünya Özgürlük Endeksi’nde 2022 yılı prestijiyle 32 puanla, Uganda’nın bile gerisinde ve ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisinde. Toplantılar, yürüyüşlerin yasaklanması artık olağan hale gelirken, şenlikler, konserler, üniversitelerin mezuniyet merasimleri yasaklanıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan idaresinde Türkiye, kara para, yasa dışı yollarla yararların aklanması, terörün finansmanı, uyuşturucu-silah ve insan kaçakçılığıyla, fuhuş şebekeleriyle, rüşvet ve yolsuzluklarla çaba vb. alanlarda taahhüt ettiği adımları atmadığı, tekraren Varlık Barışı ismi altında kara para aklama kanunları çıkarttığı için 2021 ekiminden bu yana OECD bünyesindeki Milletlerarası Mali Hareket Vazife Gücü’nün gri listesinde yer alıyor! İktidarın gri listeden çıkmak için hiçbir çabası, adımı yok!

“ÖZELLEŞTİRİLEN LİMANLAR KOKAİN TİCARETİNİN ADRESİ HALİNE GELDİ”

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı’nın 2022 Türkiye Uyuşturucu Raporu, ülkenin uyuşturucu baronlarının yeni adresi haline getirildiğini ortaya koymaktadır. Türkiye’nin uyuşturucu üssü olarak algılanan global imajı ve iktidar etraflarının Güney Amerika ülkeleriyle son periyotta artan şahsî siyasi dostlukları, iktidar yandaşlarına özelleştirilen limanların kokain ticaretinin adresi haline geldiğini gösteriyor.

İktidarın özelleştirme programına öncelikle ülkemizin İzmir Aliağa, Mersin, Antalya, İskenderun vb. kilit limanlarını koyup iktidara yakın şirketlere satması ya da 49 yıllığına işletmesini vermesi, tonlarca kokain ve öbür tiplerdeki uyuşturucuların bu limanlardan giriş yapması ve bir kısmının tesadüfen yakalanmasına karşılık, teslimat adreslerinin ve alıcıların ortaya çıkarılmaması dikkat çekicidir!

“İKTİDAR DEĞİŞTİĞİNDE BİRİNCİ İŞLERDEN BİRİSİ, HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAMAK OLACAK”

15 Temmuz Darbe Araştırma Kurulu Raporu’nun yok edilmesi, iktidar cephesindeki suçluluğun telaşını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifak ortağının yıldönümü anmasını yalnızca iki partinin iştirakiyle Saraçhane Parkı’nda gerçekleştirmesi ve anma ismi altında siyasallaştırma uğraşları tam bir fiyaskoya dönüşmüştür!

İktidar değiştiğinde halkın oylarıyla seçilecek TBMM’nin birinci yapacağı işlerden birisi 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin tüm boyutlarıyla araştırılarak örtbas edilen gerçeklerin ve darbenin siyasi ayağının külliyen açığa çıkartılarak, halkın gerçekleri öğrenmesini sağlamak olacaktır.  

“HAZİRAN AYINDA 31,1 MİLYAR TL OLAN BÜTÇE AÇIĞININ YARISINDAN FAZLASI KKM ÖDEMELERİNDEN KAYNAKLANDI”

İktidar, Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) ile ülke iktisadının altına 31 Aralık 2022 gece yarısı patlayacak bir saatli bomba yerleştirdi! Haziran ayı bütçe gerçekleşmelerine nazaran, geçen ay KKM hesaplarına ödenen kur farkı meblağı bir ayda 16,1 milyar TL oldu. Haziran ayında 31,1 milyar TL olan bütçe açığının yarısından fazlası KKM ödemelerinden kaynaklandı.

Aynı artış trendiyle devam ettiği takdirde, yılsonunda 1,5-2 trilyon TL ortasında bir meblağa ulaşması beklenen. Uygulama 31 Aralık’ta sona erdiğinde bu hesaplarda yaklaşık 2 trilyon TL’ye ulaşacağını öngördüğüm fiyatın hesap sahiplerince nasıl kullanılacağı, nereye gideceği apaçık ortada. İktidar, KKM ile ülke iktisadının altına 31 Aralık 2022 gece yarısı patlayacak bir saatli bomba yerleştirdi!

“İKTİDAR, ET VE CANLI HAYVAN İTHALATIYLA ÜLKE BESİCİLİĞİNİ TÜKENME NOKTASINA GETİRDİ”

Tarımda üretici fiyat artışı yıllık yüzde 149’a yükselirken, ziraî girdi fiyat endeksindeki artış ise yüzde 124’e çıktı. Tarım ve Orman Bakanı, Venezuela’da helikopterle meraları geziyor, buğday ekilebilecek alan arıyor. İktidar, et ve canlı hayvan ithalatıyla ülke besiciliğini tükenme noktasına getirdi!

Çiftçinin TÜİK’in resmi sayılarıyla bile üç haneye çıkan girdi ve maliyet artışları karşısında ekemediği, boş bırakmak zorunda kaldığı tarım toprakları için tahlil üretmek yerine, boş bırakılan topraklara el koyup, üretim yaptırmak için diğerlerine kiralayacaklarını ilan eden Tarım ve Orman Bakanının bu mucize projeleriyle ülke tarımının ayağa kalkması olanaksız.

“MEDYA ÜZERİNDEN SANAL DÖVİZ BOLLUĞU HİKAYELERİYLE SÜRECİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Merkez Bankası’nın 14 Temmuz 2022 haftası para ve banka istatistiklerine ait bilgileri, döviz krizinin adım adım yaklaştığını ortaya koyuyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkışlarını kesintisiz sürdürmesiyle yılbaşından bu yana giden yabancı sermaye 5,3 milyar dolara yükseldi!

İktidar, rezervleri tükettiği, hazine ve kamu bankalarının kasasını boşalttığı için kendisine bağlı medya üzerinden sanal döviz bolluğu hikayeleriyle süreci yönetmeye, yaklaşan döviz kıtlığı krizini geciktirmeye çalışıyor. Lakin gökten dolar yağmadığı ya da iktidar IMF’nin kapısını çalmadığı sürece, adım adım gelen krizin yaratacağı ekonomik zelzelesi engellemek güç görünüyor. MB’nin sayıları da yaklaşan bu tehlikeyi teyit ediyor!

“ÖDEMEDEKİ GECİKMEYE UYGULANAN FAİZDE YÜZDE 56 ARTIŞLA DERİN BİR ÇELİŞKİYE İMZA ATILDI”

Merkez Bankası’na (TCMB) siyaset faizini 7 aydan bu yana sabit tutma istikametinde talimat vererek, baskı uygulayan iktidar, vatandaşın devlete yapacakları ödemelerdeki gecikmeye uyguladığı faizi ise yüzde 56 artırarak derin bir çelişkiye imza attı. TCMB, bankaları yüzde 14 faizle fonlayarak kârlarını yüzde 400 artırmalarına imkan sağlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘gecikme zammı’ ismi altında vatandaştan alacağı faizi aylık yüzde 2,5, yıllık yüzde 30’a çıkarttı!

Nitekim, TCMB faizi sabit tutulurken, kamu alacaklarının gecikme faizinde yapılan bu artış, iktidarın mükellefin, vatandaşın cebine el atarak faiz gelirini artırmayı amaçladığını, vergisini ödeyemeyen, SGK primini ödeyemeyen işyerlerini, işletmeleri, trafik cezası kestiği vatandaşı faize boğarak nefes alamaz hale getireceğini göstermektedir.

“ALTI AYDA 10 BİN 352 TÜRK ŞİRKETİ KAPANDI”

Altı ayda 10 bin 352 Türk şirketi kapandı. Birebir devirde İranlılar, Ruslar, Suriyeliler, Afganlar, Etiyopyalıların da ortalarında olduğu yabancılar ise 5371 yeni şirket açtı. İktidarın iktisat modeliyle Türk şirketleri batıyor, yabancılar için ‘kelepir ülke’ oluyor!

TL’deki çok kıymet kaybı, dövizdeki yükseliş yanında, Rusya-Ukrayna savaşı ve batının Rusya ve İran’a yaptırımları orta ve üst gelir kümesindeki pek çok Rus ve İranlı için Türkiye’yi ‘ikamet ve ticaret’ açısından cazip kılıyor.

“TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE MÜMKÜN HAREKÂTINA İRAN VE RUSYA’DAN TAKVİYE ÇIKMADI”

Tahran’da yapılan üçlü tepe akabinde yayınlanan Türkiye-İran-Rusya ortak bildirisinde, Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne hürmet bir kere daha yinelenirken, terörle gayret konusunda iş birliği vurgulandı. Türkiye’nin Suriye’ye mümkün harekâtına İran ve Rusya’dan dayanak çıkmadı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran dönüşü yaptığı açıklamada ABD’nin Fırat’ın doğusunu terk etmesini istemesi ve bu istikamette açıklamalarda bulunması kanımca üçlü tepede kararlaştırılan ortak taleplerden birisi. Ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine dönük muhtemel yeni harekâtla ilgili sorulara, ‘Türkiye’nin güvenlik telaşları giderilmedikçe harekatın gündemde kalmaya devam edeceği’ cevabını vermesi, bu basamakta Tahran’da önderlerden beklediği dayanağı alamadığının işareti.”