Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevinin dedesi: Sinema platosu üzere kullanıldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Ağustos’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyareti sırasında cemevi duvarındaki Mustafa Kemal Atatürk, Hacı Bektaşı Veli ve Hz. Ali tablolarının yerleri değiştirildi. Erdoğan’ın dede postuna oturması tartışma konusu olurken ziyarette cemevlerinin statüsüyle ilgili taleplerin dinlenmemesi reaksiyon gördü.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’a konuşan Hüseyin Gazi Cemevi dedesi Hüseyin Öz, Erdoğan’ın geleceğini üç gün evvelce bildiklerini lakin zımnî tutulmasının istendiğini söyledi. Öz, “Bize ‘Cumhurbaşkanı gelecek lakin bakan da gelebilir’ dediler. Vakıf lideri, vakıf içerisindeki arkadaşlara haber verdiğini söyledi. Lakin dernek üyelerinin haberi olmamış” sözlerini kullandı.

‘TADİLAT NEDENİYLE KALDIRILDI’

Cemevi içerisindeki tabloların yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili Öz, “Resimlerin eski yeri girişte dede postunun ortasındaydı. 10 gün evvel yerleri değişti. Türbede tadilat vardı, duvarda çatlak olmuştu. Tadilat nedeniyle kaldırılarak öteki duvara kondu. Ziyaretle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Tadilat işlerinde birtakım şeyleri İçişleri Bakanı’nın danışmanı Ali Arif Özzeybek planlıyordu. Cemevine daha evvel geldiğinde, ‘Resim olmasa daha yeterli olur’ dedi. Cumhurbaşkanının oturduğu yerdeki on iki imamları tasvir eden yazılar var, onları Özzeybek getirdi. Fotoğraflar artık eski yerine asıldı” diye konuştu.

‘EVİMİZDE BİZİ KONUK ETTİLER’

Öz, şunları söyledi: “Sağdan soldan dede davet etmişler bilgimiz dışında. Adeta konutumuzda bizi konuk ettiler. Rastgele bir sohbet olmadı ve taleplerimiz alınmadı. Gelen yurttaşları tanımıyorum. Kendileri getirdiler herhalde. Sinema platosu üzere kullandılar bizi.”

‘ERDOĞAN CEMEVLERİNE SALDIRANLARA EN AĞIR CEZANIN VERİLECEĞİNİ SÖYLEDİ’

Hürriyet’ten Mert Gökhan Koç’a da konuşan Öz, “Erdoğan cemevlerine yönelik taarruzları kıymetlendirdi. Bunların 2 meczup diye üstünün örtülmeyeceğini ve ardında hangi güçler varsa sonuna kadar takip edileceğini ve mutlak suretle en ağır cezanın verileceğinin kelamını verdi. Bu hususta kendisinin kararlı olduğunu gördüm” dedi.

‘DANIŞMANLARINA CEMEVLERİNİN STATÜSÜ İÇİN RAPOR TALİMATI VERDİ’

Cemevleri ile ilgili taleplerini Erdoğan’a ilettiklerini söyleyen Öz, “Cemevlerinin statüsünün tanımlanması, elektrik, su üzere masraflarının devlet tarafından karşılanması ve başka ibadethanelere tanınan hakların buraya da tanınmasını talep ettik. Kendileri de olumlu şeyler söyledi. Esasen buraya gelerek bir adım atmış oldu, akabinde da ibadethane olarak tanınma geleceğini düşünüyorum. Danışmanları vasıtasıyla raporlar hazırlanması talimatını verdi” diye konuştu.

‘POSTA YALNIZCA DEDE OTURUR’

Hüseyin Gazi Derneği Lider Yardımcısı Mahmut Aslan ise Erdoğan’ın dede postuna oturmasını eleştirerek, “Alevi ritüellerine karşıt. Postun olduğu yere dede dışında kimse oturmaz. Dedenin yanına da zakirler ya da âşıklar oturur” dedi. Alevilerin sıkıntılarının gündeme gelmediğini de aktaran Aslan, “‘Cemevleri ibadethanedir’ kelamını bile almadılar” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)