Esenyurt’tan 54 Suriyeli, istekli dönüş için yola çıktı

Suriyeliler, İstekli Geri Dönüş Projesi kapsamında inançlı bölgelere dönüş yapmaya devam ediyor…

Esenyurt Belediyesi, ülkelerine dönmek isteyen 28’i yetişkin 26’sı çocuk olmak üzere 54 Suriyeliyi memleketlerine gönderdi.

Halep, Şam, İdlip ve Afrin’e gidecek olan Suriyeliler, Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt tarafından uğurlandı.

DHA’nın haberine nazaran; Bozkurt, “Burada yaşama tutunamayan, yurtdışına gitmek isteyen konuklarımıza aracılık ediyoruz. Onlara memleketlerine gitmesi için otobüs tahsisi yapıyoruz. Bu yıl içerisindeki ikinci kafilemiz. Çok süratli devam ediyorduk. Fakat, pandemi biraz zayıflattı bunu.

“Toplam 3 binin üstünde konuğumuzu meskenlerine geri gönderdik”

Bugüne kadar, biz vazifeye geldikten sonra toplam 3 binin üstünde konuğumuzu meskenlerine geri gönderdik. Bu tertip İstanbul’un birçok yerinde de yankı buldu ve öteki ilçelerden de talepler geliyor. Hasebiyle otobüsümüz de şayet boş yer varsa onları da ek ediyoruz. Yaptığımız tertiplerde o arkadaşları da otobüslerde konutlarına geri gönderiyoruz. Bugün toplam 54 kişiyi gönderiyoruz. 28 yetişkin, 26 da çocuk konuklarımız var. İnşallah pandemi şartları bu halde devam ederse bu çalışmalarımız devam edecek. Organizasyonumuzu gün gitgide güçlendirerek devam edeceğiz.” dedi.

“Çokça çocuk dünyaya geldi, üreme suratı çok yüksek”

Ellerindeki bilgilere nazaran Esenyurt’ta toplamda 300 bin civarında yabancı asıllı konuklarının olduğunu belirten Bozkurt, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bizdeki en son bilgilere nazaran kayıtlı 170 binin üzerinde yabancı asıllı vatandaş var. Kayıtsız olanlarla birlikte 300 bin civarında olduğunu iddia ediyoruz. 2019 yılında Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptığı çalışmaya nazaran 217 bin yabancı uyruklunun Esenyurt’ta yaşadığı tespit edilmişti. Biliyorsunuz çokça çocuk dünyaya geldi, üreme suratı çok yüksek, onlarla birlikte 300 bin civarında kestirim ediyoruz. Esenyurt meydanda kaçak gelen vatandaşlar toplanıyor. Tekrar bizim sağladığımız imkanlarla toplama merkezlerine geri gönderiliyorlar. Bu bilhassa Afrikalı ya da rastgele bir bölgeye has bir çalışma değil. Bu sistemsiz göçü önlemek, sistemsiz göçün Esenyurt’ta yarattığı meseleleri çözmeye odaklanmamızdan kaynaklanıyor.”

“Tüm Türk halkı hakkını helal etsin”

Memleketine dönenecek Suriyeli Nejat Halil, şu kelamları kaydetti:

“7- 8 yıldır Türkiye’deyim. Artık geri dönüyorum. Babam Suriye’de ve güç durumda. O yüzden mecburen ailemle birlikte dönüyorum. Ben Türkiye’yi aslında yabancı görmüyorum. Dört tane çocuğum var, üç tanesi Türkiye’de dünyaya geldi. Tüm Türk halkı hakkını helal etsin.”


“Suriye’de yaşlı anne ve babam var”

Ülkesine dönen bir başka Suriyeli Enayat Ali Hamko ise, “Ben 10 yıldır Türkiye’deyim. Esenyurt’ta oturuyordum. Suriye’de Halep’te oturuyordum, savaş çıkınca Afrin’e gittim. Oraya da savaş gelince mecburen Türkiye’ye geldim. Suriye’de yaşlı anne ve babam var mecburen gidiyorum. Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Türk milletine de çok teşekkür ederim her şey güzel.” dedi.