Fortnite hakkında konuşan 4 yaşındaki çocuk terörist ilan edildi

Fortnite hakkında konuşan 4 yaşındaki çocuk terörist ilan edildi
Fortnite hakkında konuşan 4 yaşındaki çocuk terörist ilan edildi

İngilltere Hükümeti tarafından geçtiğimiz yıllarda Prevent isimli radikalleşme karşıtı bir program devreye sokulmuştu. Bu program ile İngiliz hükümeti teröristleri tespit etmeyi amaçlıyordu. Ancak Prevent programı amacının dışına çıkarak Müslümanları hedef almaya başladı.

2016 yılında 9 yaşından küçük 2 bin çocuk bu programla terörist olarak ihbar edildi. Prevent programı dahilinde geçtiğimiz günlerde 4 yaşındaki bir çocuk arkadaşıyla Fortnite hakkında konuştuğu için terörist ilan edildi.

The Guardian’da yer alan habere göre 2019 yılında dört yaşındaki bir çocuk babasının kulübesinde silah ve bomba olduğunu söylediği için Prevent tarafından terörist olarak tespit edildi. Peki bu olayın aslı ne?

Oyun oynayan çocuklar profillendiriliyor

İngiltere’de yaşayan çocuk, babasının Fortnite oyununu kastederek bunu söylediği olayın araştırılmasından sonra ortaya çıkmış. Bir oyundaki söylemden Prevent programının devreye girmesi de oldukça ilginç.

Ulusal Sivil Özgürlükler Konseyi’nden Rosalind Comyn konuyla ilgili olarak; “Kendi ayakkabı bağlarını bağlayacak yaşı biraz daha büyük olan yüzlerce çocuğun oynadıkları video oyunları veya ailelerinin algılanan görüşleri gibi şeylere dayanarak potansiyel gelecekteki suçlular olarak profillendirilmesinden endişe duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Yaşanan bu olayın ortaya çıkmasından sonra İngiltere’deki özellikle müslüman çocukları hedef alan Prevent programı bir kez daha eleştirildi.

 

Abone Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*