Gram altın fiyatı düştü! Ons altın kaç dolar? Altın fiyatlarına…

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde faizi sabit bırakırken; piyasalara verdiği şahin tonu sürdürdü. Ons altın fiyatları, Fed’in açıklamaları öncesi 1830 dolar seviyesinde bulunurken; özellikle Başkan Powell’ın piyasalara verdiği mesajlarla 1815 dolara kadar geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ocak ayı toplantısı sonuçlandı.

Toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla piyasalar hareketlenirken; konuşmadan öne çıkan mesajlar şöyle:

Martta faiz artırma niyetindeyiz Faiz artışlarının miktarı konusunda karar vermedikVarlık alımlarını durdurmanın zamanı geldi Fed’in bilançosu olması gerekenden büyük, bilanço daraltmaya uygun gördüğümüzde başlayacağız Enflasyon riskleri hala yukarı yönlü

ALTIN FİYATLARI DALGALANDI

Altının ons fiyatı, dünkü işlemlerde yaklaşık 2 ayın zirvesini görürken; Fed’in açıklamaları öncesi 1830 dolar seviyesinde hareket ediyordu. Altın Fed açıklamaları sonrası, ilk tepki olarak gün içinde 1824 dolara kadar gerilerken; Fed Başkanı Powell’ın konuşmasıyla beraber 1831 dolar seviyesinde 1815 dolara kadar geriledi.

ONS ALTIN NE KADAR?

Ons Altın fiyatları, saat 08:22 itibarıyla ise, 1.814,94 dolar seviyesinde hareket ediyor.

GRAM ALTIN FİYATI NE KADAR?

Gram Altın 08:11 itibariyle 793,63 liradan işlem görüyor.

Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, Fed mesajlarının piyasalar üzerindeki etkisini şöyle değerlendirdi:

“İlk fiyatlamalar negatif ve en belirgin değişimi 6-7 baz puan yukarı giden tahvil faizlerinde görüyoruz. Bu cepheye en hassas olan altında ve borsa endekslerinde de kayıplar var.Tahvil faizleri önümüzdeki haftalarda yukarı yönlü seyri sürdürebilir ve 1,84’e yükselen 10 yıl vadeli ABD tahvil faizinin 2,00 – 2,25 bandına tırmandığına şahit olabiliriz. Ötesi bence zor. Bu şüphesiz altın adına kötü Haber ve tahvil faizleri tepe yapana dek sarı fırtına üzerinde baskısı devam edebilir. Borsa endekslerinde ise refleks fiyatlama sayılabilecek ilk tepkiyi takiben görece daha bağımsız bir seyir mümkün. Çünkü Fed’i bu ölçüde şahin kılan ekonominin sağlam temelleri ve bu aslında borsalar adına da destekleyici. Be bu nedenle bir süre sonra borsa endekslerinin tahvil faizleri ile birlikte yükseliş yaşayabileceği görüşündeyim.”