Hepimiz günde bir yumurta mı yemeliyiz? İşte yumurta hakkında bilmeniz gerekenler

Yumurta, ömrün her basamağında kemik sıhhatini desteklerken kasların korunmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Sağlıklı beşerler, kalp-sağlıklı bir beslenme nizamına günde bir bütün yumurtayı dahil edebilir. Et bazlı kolesterol içeren yiyecekleri yemeyen vejetaryenler, ölçülü olduğu sürece diyetlerine daha fazla yumurta ekleyebilirler.

Yumurta kolesterol içerir. Yumurtalar temel besinlerle dolu lakin tıpkı vakitte kolesterol konusunda da makûs bir üne sahipler. Vücudumuzun bu yağ gibisi unsura muhtaçlığı vardır, zira başka şeylerin yanı sıra hormon, safra ve beden hücrelerinin üretimi kelam konusu olduğunda gerekli bir yapı taşıdır. Gereksinimimiz olan kolesterolün büyük bir kısmı bedenimiz tarafından karaciğerde yapılır. Gereksinimimiz olan kolesterolün geri kalanını yediğimiz yiyeceklerden alırız. Çok yüksek bir kolesterol düzeyi, kardiyovasküler hastalık mümkünlüğünü artırır. Bu nedenle günlük olarak önerilen kolesterol ölçüsü 300 miligramdır.

Günlük önerilen alım miktarı

Bir yumurtanın sarısı aslında yaklaşık 200 miligram kolesterol içerirken, yumurta akı bu unsurdan arındırılmıştır. Bir yumurta sarısı yiyerek, günlük önerilen kolesterol alımına neredeyse ulaştığınızı fark edeceksiniz. Günde bir yumurta yerseniz ve bu maddeyi içeren öbür eserler yoksa, yeterli olacaksınız. Lakin tereyağı, margarin, peynir, yağlı etler ve her türlü atıştırmalık da kolesterol içerir. Bu nedenle, diyetinizin geri kalanının bunun etrafında dengelendiğinden emin olduğunuz sürece günde bir yumurta yemek sorun değil.Sağlık yararları

Yumurta yemenin sıhhate tonlarca yararı vardır. Sportmenler bilhassa bu avantajlardan yararlanabilirler. Yumurtalar, kasların oluşmasına yardımcı olan temel amino asitler ve proteinlerle doludur. Ayrıyeten demir, kolin, folik asit, kükürt ve çinko üzere başka değerli besinleri ve B2, B12, E ve D vitaminlerini de içerirler. Bunların hepsi bir ortada bilişsel fonksiyonumuzu, hafızamızı, saç ve tırnakların doğal büyümesini ve yaşlılıkta güzelleştirir. katarakt üzere göz hastalıklarıyla savaşabilir ve kan basıncınızı düşürebilirler. Kahvaltıda yumurta hazırlamanın sağlam bir nedeni , işinizde ya da yorucu sabah antrenmanlarında bu uzun vardiyada güç sağlamak için size çok gereksinim duyduğunuz kalıcı enerjiyi verebilmeleridir. Uzmanlara nazaran yumurta, bağışıklık sisteminizi desteklemede de rol oynayabilir. Yumurtalarda bulunan yağlar beyin işlevlerini güzelleştirebilir. Yumurta ayrıyeten B12 vitamini için önerilen günlük bedelin %46’sını içerir.