“İktidar yeni bir parti kurdurup HDP’yi parçalama arayışı içinde”

"İktidar yeni bir parti kurdurup HDP’yi parçalama arayışı içinde"
"İktidar yeni bir parti kurdurup HDP’yi parçalama arayışı içinde"

Kılıçdaroğlu, HDP’nin parçalanması için bir Kürt partisi kurulmaya çalışıldığı iddiasını dile getirdi.

T24’te Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan CHP lideri, Çakıcı’nın tehditleri sonrası Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur’un yazdığı senaryoyla ilgili soru üzerine şöyle konuştu: “Ne söyleyebilirim. Sonuçta, gittiğim yerler belli. Kaldığım ev belli. Gezdiğim yerler belli. Konuştuğum kişiler belli. Zaten benim, eşimin, çocuklarımın telefonlarının dinlendiğini gayet iyi biliyorum. Takip edildiğimi de gayet iyi biliyorum. Korumalarım gelinden gelen çabayı gösteriyorlar. Ciddi bir tehdit var tabii. Benden rahatsız olan ciddi bir kesim var. İktidar kanadı da bundan rahatsız. Hele hele şunu asla kabul etmiyorum. Ülkeyi yöneten birisi veya ona destek veren bir siyasal parti, çıkarı ya da tehdidi yeraltı dünyasından sağlayarak bizi susturabilme arayışına giriyorsa orada demokrasi bitmiştir, insan hakları bitmiştir, orada otorirer rejim daha da otoriter bir sürecin içine girmiştir anlamına gelir. Aksi bir şey duymak istemiyorum, söyleyeni de susturacağız, yeraltı dünyasını harekete geçireceğiz, onlar susturacaklar…”

Kılıçdaroğlu, tehditlerin kendisini korkutmayacağını belirterek, “Bir tane Kemal Kılıçdaroğlu yok ki, CHP’de on binlerce Kılıçdaroğlu var. Aynı şekilde buraya gelecek, genel başkanlık yapacak, söylediklerimizi tekrarlayacak on binlerce kişi var bu ülkede. Onlar çok kısır ve dar düşünüyorlar çünkü ufukları çok dar. Sanıyorlar ki bir kişi ortadan kaldırırsak sorunlar çözülür.” dedi.

“İMRALI ÜZERİNDEN YAPABİLİR MİYİZ’ YÖNÜNDE BİLGİLER GELDİ”

Kılıçdaroğlu, yeni bir Kürt partisi kurulmak istendiği iddialarıyla ilgili soru üzerine ise şöyle konuştu:

“Gelen bilgi şöyle: İktidar HDP’yi yanına çekemeyince ikinci bir parti kurup HDP’yi parçalayabilir miyiz arayışı içinde. ‘Bunu İmralı üzerinden yapabilir miyiz, ikna edebilir miyiz’ yönünde bilgiler geldi. Sonuç almak mümkün mü bilmiyoruz. Selahattin Bey’in içeride tutulma gerekçelerinden birinin de bu olduğu ifade ediliyor. Selahattin Bey cumhurbaşkanı adayı olabiliyor ama dışarı çıkarmıyor, siz de buna demokrasi diyorsunuz. Aklın alamayacağı bir şey. Cumhurbaşkanı adayı olabiliyorsunuz üstelik kararı veren de hakimler. Ama ‘içeride kalacaksın’ diyorlar.”dedi.

“TEMEL HEDEFLERİ MİLLET İTTİFAKI’NI PARÇALAMAK”

Kılıçdoğlu, Millet İttifakı’nın parçalanmasının Saray’ın temel hedeflerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Yeni partiler kurulurken Millet İttifakı’nın parçalanmasını sağlamak saray ittifakının temel hedeflerinden birisi. Uğraşıp didindiler olmadı. İkinci olarak da ‘çok parti kurdurarak buradan seçmenleri kaydırabilir miyiz?’ diye düşünüyorlar, bu tuzağa demokrasiyi savunan kimsenin düşmemesi lazım. Buna herkesin dikkat etmesi lazım.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*