Ispanaklar mayınları tespit ederek e-posta gönderiyor

Ispanaklar mayınları tespit ederek e-posta gönderiyor
Ispanaklar mayınları tespit ederek e-posta gönderiyor

ABD’li bilim insanları bilim kurgu filmlerine benzer bir deney gerçekleştirerek ıspanaklara e-posta gönderme yeteneği kazandırdı. Nano teknolojiyle tasarlanan bitkiler, üzerinde bulunan sensörler sayesinde patlayıcı maddeleri tespit ederek kablosuz sinyaller gönderebiliyor.

Kızılötesi sinyallerle e-posta gönderiyor

Ispanak kökleri, mayın gibi toprağa gömülü patlayıcılarda bulunan nitroaromatikleri tespit ettiğinde karbon nanotüplerle sinyaller yayıyor. Bu sinyaller kızılötesi bir kamera tarafından okunarak yetkilere otomatik e-posta gönderiyor.

Patlayıcılardaki bileşikleri tespit ediyor

Araştırmayı yöneten profesör Michael Strano, araştırmanın başlarında bitkilerin patlayıcıları tespit edebilmesi için nanopartikül adı verilen toz parçaları kullanmaya başladığını dile getirdi. Strano, bitkilerin fotosentez yapma becerilerini değiştirerek bu yaprakların yanmaya ve patlamaya sebebiyet veren nitrik oksidi tespit etmesini sağladı.

Bitkilerin çevreye karşı son derece duyarlı olduğunu belirten Strano, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Bitkiler, kuraklık yaşanacağını bizden önce tahmin edebiliyorlar. Toprağın ve suyun derinliklerinde en minik değişiklikleri bile tespit edebiliyorlar. Eğer kimyasal sinyallerden yararlanabilirsek, bitkilerin bize anlatacağı çok fazla şey var.”

 

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7
Abone Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*