İzmir Milletlerarası Sinema ve Müzik Şenliği’nde mükafatlar sahiplerini buldu: İzmir’de zafer ‘Sen Ben Lenin’in

SALİHA SULTAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği İzmir Sinema ve Müzik Şenliği, on gün boyunca Türk sinemasının değerli isimlerini ağırladı. Sinema ve müzik münasebetine odaklanan şenlik 120 sinemalık varlıklı bir gösterim programıyla, 7 başka yerde İzmirlilerle buluştu. Şenliğin mükafatları ise Pazar akşamı Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül merasiminde sahiplerini buldu. Şenliğin ulusal uzun metrajda ‘En Güzel Film’e verilen Kristal Filamingo mükafatı Tufan Taştan’ın ‘Sen Ben Lenin’ sinemasına verildi. Taştan, ödül konuşmasında şunları söyledi: “Bir Ankaralı olarak İzmir’e çok teşekkür ediyorum. Çok bedelli bir ödül, bu heyetten almak ayrıyeten bedelli. O denli günlerden geçiyoruz ki hani buradan neyi ansam, kime selam söylesem ya da hangi öyküyü anlatsam biraz eksik kalacak üzere geliyor bana. O yüzden bu mükafatı bugünlerde karanlığı görenlere, karanlıkta görenlere ve karanlığa karşın müzik söylemeye devam edenlere ithaf ediyorum” dedi. ‘En Düzgün Yönetmen’ mükafatını ise ‘Kerr’ sinemasıyla Tayfun Pirselimoğlu aldı. Şenliğin ‘En Uygun Erkek Oyuncu’ mükafatları Beni Sevenler Listesi’ndeki rolüyle Halil Babür ve Kumbara sinemasındaki rolüyle Murat Kılıç ortasında paylaştırıldı. ‘En Âlâ Bayan Oyuncu’ mükafatı de Kumbara sinemasındaki rolüyle Gülçin Kültür Şahin’e verildi.

Oyuncu Şenay Gürler’in sunumuyla gerçekleşen ödül merasiminde konuşan Şenlik Direktörü Vecdi Sayar yorucu ancak heyecan verici bir şenlik yaşadıklarını kaydederek ‘Sayın Liderimiz Tunç Soyer ile ortak hayalimiz bu kenti sinema kenti yapmak. Bu adımlardan bir tanesi bu, daha farklı etkinliklerde birçok âlâ sinemacıyı burada görmeye devam edeceğiz’ dedi. Şenliğin en kıymetli taraflarından birinin sinema gösterimlerinin yanı sıra atölye çalışmaları olduğunu belirten Sayar, “İzmirliler bu şenliği sahiplendi, sinema salonları doluydu, hatta salonların küçüklüğünden şikayet ettiler, İzmir’in artık daha büyük salonlara gereksinimi var” diye konuştu.

‘İZMİR SİNEMANIN MERKEZİ OLACAK’

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de, şunları kaydetti: “Tarih boyuncu kültür sanat alanında sayısız eser üretmiş ve bu mirası bugüne taşımış İzmir, çok saygın bir şenliğe mesken sahipliği yaptı. Nebil Özgentürk şenlik için ‘İzmir çok şanslı’ diye yazmış. Evet, İzmir çok şanslı. Biz bu çıtayı yükseltmeye kararlıyız, istiyoruz ki İzmir’in her sokağı sinema ve müziğin büyüsü ile hemhal olsun. İstiyoruz İzmir sinema dünyasının merkezlerinden biri olsun. Bu sebeple yalnızca şenlikle kalmayacağız. İzmir çok yakında hem platosu hem sinema ofisiyle sinemanın merkezi bir kent olacak.”

NECİP SARICI ve ATİLLA DORSAY’A EMEK ÖDÜLLERİ

Törende Emek Mükafatları de sahiplerini buldu. Türk sinemasının öncü isimlerinden Necip Sarıcı ve sinema muharriri Atilla Dorsay ‘a verildi. Kazananlar mükafatlarını Tunç Soyer, Salih Güney, Biket İlhan, Ercan Kesal üzere isimlerden aldı. Merasimde İtalyan sanatkarlar Marta Porra, Federica Torbidoni, Giannina Guazzaroni ve Deborah Vico’dan oluşan Nino Rota Ensemble müzik kümesinin sinema dünyasının kült sinemalarının müziklerini seslendirdi.

FESTİVALİN ‘EN İYİLERİ’

En Uygun Sinema: Sen, Ben, Lenin (Tayfun Taştan)
En Uygun Direktör: Tayfun Pirselimoğlu Kerr (Jüri Özel)
En Uygun Özgün Beste: Kerr (Nikos Kypourgos)
En Uygun Özgün Sinema Müziği: Sen Ben Lenin (Ahmet Abi müziği ile Barış Diri)
En Güzel Ses Tasarımı: Gölgeler İçinde (Greg Dombrowski)
En Güzel Erkek Oyuncu: Halil Babür (Beni Sevenler Listesi)
Murat Kılıç (Kumbara)
En Yeterli Bayan Oyuncu: Gülçin Kültür Şahin (Kumbara)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.