Japonya Başbakanı Kişida’nın ziyaretinde patlama sesi: Şüpheli gözaltında

Japonya Başbakanı Fumio Kişida’nın ülkenin güneydoğusundaki Wakayama eyaletine yaptığı ziyaret sırasında patlama sesi duyuldu. Başbakan Fumio, olaydan zarar görmeden bölgeden uzaklaştırılırken, sis bombası olduğu değerlendirilen boru benzeri cismi atan şüpheli olay yerinde gözaltına alındı.

Reuters’ın Japonya devlet haber ajansı NHK’dan aktardığına göre, açık alanda gerçekleşen etkinlik sırasında büyük bir patlama sesi duyuldu. Konuya ilişkin açıklama yapan polis, Kişida’nın konuşma yapacağı yerde yaşanan olayda yaralı olmadığını duyurdu.

‘ENDİŞEYE SEBEP OLDUĞUM İÇİN ÜZGÜNÜM’

Yerel meclis ara seçim kampanyası kapsamında iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) adayının faaliyetine katılmak üzere Wakayama’da bulunan Başbakan Kişida, LDP adayıyla, yerel saatle 11.30 sularında bölgede bulunan Saikazaki Balıkçı Limanı yakınlarında bir araya gelerek, kampanya sürecini görüştü.

Başbakan Fumio Kişida’nın konuşması öncesinde bulunduğu noktada patlama sesi duyuldu. Patlama sesinin ardından yayınlanan videosunda, Kişida, ‘polisin patlama sesini araştırdığını’ söyleyerek, “Bu kadar çok kişinin endişelenmesine sebep olduğum için üzgünüm. Ülkemiz için önemli bir seçim döneminden geçiyoruz. Bunu birlikte devam ettirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın eski başbakanı ve Temsilciler Meclisi üyesi Shinzo Abe, 8 Temmuz 2022’de, Nara şehrindeki Yamato-Saidaiji İstasyonu’nun yakınlarında gerçekleşen bir siyasi etkinlikte konuşurken suikaste uğrayarak hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir