Maymun virüsü dünyada yayılıyor: 4 ülkede daha görüldü

Yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleri ile kendini gösteren, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden olduğu bilinen maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler listesi genişliyor.

4 ülkede daha olaylar görüldü

Bugüne kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya’da görülen maymun çiçeği virüsü, 4 ülkeye daha yayıldı. Fransa, Belçika, Almanya ve Avustralya da birinci olaylar görüldü.

Fransız yetkililer, Paris’in bulunduğu Ile-de-France bölgesinde yaşayan 29 yaşındaki bir gencin testinin müspet çıktığını açıkladı. Enfekte olan gencin yakın vakitte virüsün görüldüğü bir ülkeye seyahat etmediği belirtildi.

Belçikalı uzmanlar ise iki farklı kentte 2 olay tespit edildiğini duyurdu. Birinci bireye Anvers’te teşhis konulurken, ikinci hadise Flaman Brabant bölgesinde kayda geçti. İki hastanın da hafif semptomlarının bulunduğu aktarıldı.

Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Münih kentindeki Bundeswehr Mikrobiyoloji Enstitüsü de birinci maymun çiçeği virüsü olayının tespit edildiğini duyurdu. Kelam konusu şahısta, hastalığın kıymetli bir özelliği olan deri lezyonu görüldüğü söz edildi.

Avustralya’nın birinci maymun çiçeği virüsü ise Victoria eyaletinin Melbourne kentinde yaşayan 30’lu yaşlardaki bir erkekte görüldü. Hastanın virüsün daha evvel görüldüğü İngiltere’yi yakın vakitte ziyaret ettiği belirtildi.

Maymun çiçeği virüsü, Orta Afrika (Kongo Havzası) ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kongo Havzası tipinin daha şiddetli hastalığa neden olduğu ve daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor.

Çiçek aşısı muhafaza sağlıyor

İHA’nın haberine nazaran, Dünya Sıhhat Örgütü, çiçek hastalığına karşı kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsüne karşı da yüzde 85 müdafaa sağladığı söz ediliyor. Virüsün kuluçka müddetinin çoklukla 6 ila 13 gün olduğu, lakin 5 ila 21 gün ortasında değişebildiği belirtiliyor.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.