Meral Akşener, Finlandiya ve İsveç mutabakatını taviz olarak nitelendirdi

NATO Önderler Tepesi için İspanya’nın başşehri Madrid’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi bir görüşmeye katıldı.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında NATO’ya üye olmak isteyen ama teröre dayanakları dolayısı ile Türkiye tarafınan üyelikleri bloke edilen Finlandiya ve İsveç’in başkanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ortasında 4 ‘lü bir görüşme yapıldı.

Görüşme de Türkiye’nin kaidelerini kabul eden iki ülke ile ortak bir metne imza atılarak NATO iyesi olmalarının yolu açıldı.

Bütün dünyanın gündemindeki bu gelişme Türkiye’de de gündemde.

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener de küme toplantısında bu mevzuya değindi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö tarafından Türkiye’ye taviz verildiği tarafında açıklama yapılmasına rağmen Akşener, Türkiye’nin taviz verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Dün gece imzalanan mütabakat beklentilerimizi karşılamaktan epeyce uzak”

“Ülkemizin bu mevzuda iki önceliği olduğunu söylemiştik. Bunlardan birincisi, Putin Rusya’sının saldırgan dış siyasetine karşı NATO ittifakını olabildiğince güçlendirmekti.

İkinci önceliğimiz ise PKK’nın Avrupa topraklarından topyekun bütün ögeleriyle silinip atılmasıydı. Ne var ki dün gece varılan mutabakatın maalesef bu çok temel bahislerdeki beklentilerimizi karşılamaktan epey uzak olduğu gözüküyor.


“Atılan imza bir tavizdir”

PKK’nın, İsveç ve Finlandiya tarafından terör örgütü olarak tanınması yeni bir durum değil. Değerli olan, PKK’nın bu iki ülkedeki varlığına son verecek somut hareketlerin görülmesiydi.

Dolayısıyla iktidarın İsveç ve Finlandiya nezdinde, rastgele bir somut gelişme olmaksızın attığı bu imza maalesef ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmayan bir ödündür.

“Türkiye elindeki NATO kartını kaybetmiş bir biçimde…”

Çünkü mutabakat metnine nazaran, verilen kelamların tutulması için oluşturulacak üçlü sistem, İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduktan sonra devreye girecek. Yani bu düzeneğin işlememesi durumunda Türkiye elindeki NATO kartını kaybetmiş bir biçimde itirazlarını sürdürmek ve haklı davasını anlatacak muhatap aramak zorunda kalacak. Bu durum, Türk milleti için kabul edilebilir değildir.”

Finlandiya Cumhurbaşkanı: Taviz verdik