Mobilya kesimi bu dorukta buluşacak

Türkiye’yi mobilya üretim ve ihracatında dünyanın en büyük beş ülkesinden biri haline getirmek gayesiyle çalışmalarını sürdüren dernek, kelam konusu gayeye ulaşmak için öncelikle kaleyi içten güçlendirmek gerektiği kanısından hareketle dalın iç piyasadaki gücünü artırabilmek ismine atılımlarına başladı.

Mobilya bölümündeki birleştirici gücünü Eylül ayında start vereceği “Mobilya Bölüm Buluşmaları”nda ortaya koymaya hazırlanan MOYSAD, kelam konusu etkinliklerde bölümünün geleceğini mercek altına alacak.

Tüm bileşenler bir ortada yer alacak

Mobilyanın beden bulduğu; kumaştan kauçuğa, yaydan süngere kadar olan tüm bileşenlere yönelik dalın en ince ayrıntılarına kadar masaya yatırılarak inceleneceği etkinliklerde sorun ve tahlil teklifleri ile birlikte kesimin bir üst düzeye taşınması hedefleniyor.

Mobilya bölümünün beş merkezi

Ünlü isimlerin moderatörlüğünde İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve İnegöl’de düzenlenecek olan kesim buluşmalarında ilgili merkezlerde mobilyaya hayat veren kesimin öncü firma ve markaları paneller serisinde bir ortaya gelirken ikili görüşmelerle de muhtemel iş birliklerini kıymetlendirme imkânı bulacak.

Birinci durak Kayseri

Eylül ayından başlayarak, her ay bir bölgede yapılacak bölüm buluşmalarının birincisi Kayseri’de düzenlenirken, Ekim’de İnegöl, Kasım’da Ankara, Aralık’ta İzmir ve Ocak ayında da İstanbul kelam konusu buluşmalara konut sahipliği yapacak. Kesim dernekleri, ticaret ve sanayi odaları ve bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri ile iş birliklerinin yapılacağı buluşmalar kapsamında bölümün tüm meselelerine da tahlil yolları aranacak.

MOYSAD Hakkında:

Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği yani kısa ismiyle MOYSAD, mobilya üzere Türkiye’nin önde gelen bir kesiminde gelişme ve ilerlemeyi unsur edinmiş bir dernek olarak dalın önde gelen markaları tarafından 2021 yılının Ekim ayında kuruldu. Mobilya dalına orijinal ve yenilikçi bir dernek olan MOYSAD küresel mobilya dalını de hedefleyen yaklaşımıyla dikkat çekiyor.

Evvel üyelerini ve akabinde tüm kesimi mobilya ve yatak üretimiyle ilgili olarak milletlerarası arenada kelam sahibi haline getirmeyi hedefleyen Derneğin asıl büyük amacı ise hayallerin bir adım ötesine geçip, Türkiye’yi mobilya üretim ve ihracatında dünyanın en büyük beş ülkesinden biri haline getirmek. Kurucu üyeleri ortasında, alanlarında başkan pozisyonda bulunan 20 büyük şirket ve 30’a yakın marka yer alıyor.

Bunlar sırasıyla Adore, Alfemo, Bellona, By Kepi, BRN Yatak, Casa, Çetmen, Çilek, Divanev, Doğtaş, Enza, Fatih Kıral, Gündoğdu, İstikbal, İşbir, Kelebek, Kilim, Konfor, Lova Yatak, Modalife, Mondi, Rapsodi, Vize, Yataş, Yatsan ve Zebrano. MOYSAD kurucu üyelerinin ortak özellikleri ihracat, üretim ve ciro bakımından Türkiye mobilya pazarında yüzde 50’den fazla hisseye sahip olmaları. MOYSAD’ın bir başka özelliği ise tıpkı alanda faaliyet gösteren başka derneklerden farklı olarak, dalın kayıt altına alma ve kurumsallaşma prensiplerini ön planda tutması olarak söylenebilir.