MSI, Dünyanın İlk Tam Uyumlu ATX 3.0 Güç Kaynağını Tanıttı

Donanım üreticilerinden MSI, dünyanın ilk tam uyumlu ATX 3.0 güç kaynağını piyasaya sürmeye hazır: MEG Ai1300P PCIE5. Yeni PSU, güce aç yeni nesil ekran kartları için tasarlandı ve 2.600W’a varan güç seviyelerine dayanabiliyor..

Yeni PCIe 5.0 güç kaynağı, önceki tasarımlara kıyasla daha kaliteli bileşenlere sahip. MSI, ürünün gücü 2.600W’a kadar işleyebileceğini ve yeni nesil GPU’larda beklenen büyük güç artışlarına karşı koymak için tasarlandığını söylüyor. Ani güç artışları NVIDIA’nın GeForce RTX 3000 serisinde fazlaca yaşanıyordu. RTX 4000 serisinin yanı sıra, Radeon RX 7000 ekran kartı serisinde tüm kartlarda güç tüketiminin artması bekleniyor.

Mevcut güç kaynakları, nominal güç özelliklerinin ötesinde kısa süreli güç artışlarını sürdürmek için tasarlandı. Yeni standarda dayanan tüm PSU’lar ise daha fazlasını sunacak. MSI’ın MEG Ai1300P PCIE5 modeli, ATX 3.0 standardına tam olarak uyan ilk ve tek güç kaynağı oldu. AMD ve NVIDIA tarafından geliştirilen ekran kartlarının zamanı yaklaştıkça daha fazla ATX 3.0 uyumlu ürün piyasaya çıkacak.