Norveç kısıtlamaları kaldırıyor

Norveç hükümeti, Kovid-19’a yönelik tüm kısıtlamaları 17 Şubat itibarıyla kaldırma kararı verdiğini bildirdi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19’a yönelik kısıtlamaların bugün saat 23.00 itibarıyla gevşetileceğini, 17 Şubat itibarıyla da kaldırılacağını söyledi.

Konuya ilişkin detayları paylaşan Store, “Bu gece 23.00 itibarıyla evden çalışmalar kaldırılacak, restoranların alkol servisi tekrar serbest bırakılacak, tiyatro, spor müsabakaları gibi etkinliklerde seyirci kısıtlamasına son verilecek.” ifadesini kullandı.

Store, Kovid-19 aşılma oranın çok yüksek olması nedeniyle salgına karşı büyük bir başarı yakaladıklarına dikkati çekerek, bir aksilik olmaması durumunda 17 Şubat itibarıyla tüm kısıtlamaların kaldırılacağı müjdesini verdi.

Norveç’te 25 Eylül 2021’de Kovid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı ve bütün önlemlerin kaldırıldığı açıklanmıştı. Daha sonra vakaların kontrolden çıkması üzerine 12 Kasım 2021’den itibaren yeniden kısıtlamalar uygulanmaya başlanmıştı.

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 440’a, vaka sayısı da 781 bin 49’a yükseldi.

Danimarka 1 Şubat’ta, Omicron varyantı ile başa çıkmak için yüksek aşılama oranına güvenerek, rekor sayıda vakaya rağmen, tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu.

İskandinav ülkesi Eylül ve Kasım ayları arasında tüm kısıtlamalarını kaldırmaya yönelik ilk girişimin ardından bir kez daha maske zorunluluğunu, kafe, bar ve restoranların sınırlı çalışma saatlerini kaldırıldı.

Gece kulüplerinin açılmasına, iç mekanda kalabalık grupların kişi sınırlaması olmaksızın görüşmesine izin verilecek.

Öte yandan Danimarka hükümeti, Kovid-19’u sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarmaya karar vermişti. Sadece Danimarka’ya yurt dışından girişlerde aşı pasaportu uygulamasının devam edecek.