ODTÜ’de mezuniyet merasimlerine engel! Bu pankartlardan korktular

Türkiye’nin esaslı üniversitelerinden ODTÜ’deki mezuniyet merasimi, pankartlar ve protestolardan çekinen rektörlük tarafından iptal edildi. Evvelki yıllardaki merasimlerde “Senden bir diploma fazlam var”, “Ülkeyi trafolar değil ampul kararttı”, “806 bin farkla büyük seçim ister misiniz?” üzere pankartlar açılmıştı.

Her yıl 3 bin civarında mezun veren ve Ankara’daki İhtilal Stadyumu’nda görkemli diploma merasimleri yapılan ODTÜ’deki mezuniyet merasimi, pankartlar ve protestolardan korkan rektörlük tarafından “güvenlik” gerekçesiyle iptal edildi.

Rektörlükten öğrencilere gönderilen bildiride “Son periyotlarda farklı kümelerin gerçekleştirdikleri müsaadesiz toplantı ve aksiyonlarla farklı, taraflı ve yanlış bir gündem oluşturma yahut üniversiteyi çeşitli kümeleşmelerin merkezi haline getirme gayretinin bariz bir halde görüldüğü” gerekçesiyle, “Farklı kümelerin merasimi kendi hedefleri doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği istikametinde bilgiler almış bulunuyoruz” tabirleri kullanıldı.

Diploma merasimlerinin İhtilal Stadyum’u yerine 2-5 Ağustos tarihleri ortasında fakültelerde düzenleneceği belirtildi.

2018’DE DÖRT ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

2019’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde ODTÜ’lü öğrenciler “Bu pankartın dörtte biri sahte” pankartı açmıştı. Geçmiş tarihlerdeki merasimlerde, “Senden bir diploma fazlam var”, “Ülke güvenliğine kayyum atansın”, “Zor olan ODTÜ’den mezun olmak değil, Türkiye’de hayatta kalmak”, “Ülkeyi trafolar değil ampul kararttı”, “Eskiden 2 diploma almak modaydı artık 2 mazbata almak moda oldu”, “806 bin farkla büyük seçim ister misiniz?” üzere pankartlar açılmıştı.

2018 yılındaki merasimde de “Tayyipler âlemi” karikatürü açan beş öğrenciden dördüncü “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanmıştı.