‘Putin Türk SİHA’larını almak istiyor’ argümanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor” diyerek üstün güçlerin Türkiye’den satın almak için sıraya girdiklerini tabir ettiği Türk SİHA’ları, tekrar dünya manşetlerinde.

İngiliz gazetesi, Bayraktar TB2’ye övgüler yağdırırken, Alman televizyonu Putin’in Türkiye’den SİHA almak istediğini yazdı.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesindeki haberde, şu sözlere yer verildi:

“Bayraktarlar, Rusya ile olan ihtilafın birinci günlerinde Kiev’i Putin’in erişiminden uzak tutmaya yardımcı olarak hayati bir rol üstlendi. Savaş başladıktan birkaç gün sonra oyundaydılar. Ukrayna’nın başşehrine hakikat ilerleyen bir mil uzunluğundaki askeri konvoyu oluşturan tankları çalışmaz hale getirdiler. Yol kenarına bırakılan kuşatılmış Rus zırhlı araçlarının imajları, Ukrayna için büyük değer taşıyan propaganda savaşında erken bir zaferdi.”

MOSKOVA DA FARK ETTİ

Alman haber kanalı N-TV’de, “Moskova, Türk insansız hava araçlarının ne yaptığını gördü” başlıklı haberde, Türk SİHA’larının başarısına değinildi.

N-TV muhabiri Rainer Munz’un, Soçi’deki Erdoğan-Putin tepesini gözlemledikten sonra yaptığı haberde, “Türk imali savaş uçakları Ukrayna savaşında aslında kullanılıyor lakin şimdiye kadar yalnızca Rus ordusuna karşı kullanılmıştı. Şimdiyse Rusya önderi Putin, görünüşe nazaran bu tıp İHA’ları satın almak istiyor” denildi.

RUSYA TÜRK SİHA’LARIYLA İLGİLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son İran dönüşü uçakta “Putin’in değişik teklifleri oldu” demişti. Akabinde basına, MYK’da kurmaylarına SİHA’larla ilgili olarak, “Putin birlikte çalışalım diyor. Birleşik Arap Emirlikleri SİHA fabrikasını burada kurabilirsiniz teklifi ediyor” dediği yansıdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Kanal 7’de Mehmet Acet’in sunduğu Başşehir Kulisi programında, “Sayın Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a SİHA teklifini ‘yarı latife yarı ciddi’ olarak söyledi” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ