Rusya’dan Google’a 370 milyon dolar ceza

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde birçok teknoloji şirketi, Rusya’ya yaptırım uygulama kararı almıştı.

Bu şirketlerden biri olan Google, Rusya’da devlet destekli Sputnik YouTube kanallarını Avrupa genelinde erişime kapatmıştı.

Rusya, Ukrayna’ya saldırmasının akabinde büyük teknoloji şirketleri üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

Rusya’dan Google’a bir ceza daha

Moskova, yasa dışı içeriği kaldırmadığı için daha evvel Google’a toplamda 100 milyon dolar civarında bir para cezası kesmişti. Moskova’nın cezasını ödeyemeyen Google’ın Rusya şubesi, iflas süreci başlatmıştı.

Moskova mahkemesi, Rusya’nın teknoloji şirketlerinin kullanıcı bilgilerini yerelleştirmesini gerektiren maddesine uymayı reddettiği için Google’a 370 milyon dolarlık büyük bir ceza daha kesti.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantı Denetleme Kurumu Roskomnadzor, Google’a ilişkin görüntü paylaşım platformu YouTube’un “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun seyriyle ilgili, Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştıran uydurma bilgileri” silmediğini duyurdu.

Kuruma nazaran ayrıyeten YouTube, çok görüşleri destekleyen ve yasa dışı protestolara iştirak daveti yapılan içeriklere müsaade verdi.

Rusya, teknoloji şirketlerine baskıyı artırdı

Moskova, teknoloji şirketlerini yasaklı içerikleri kaldırmaya ve Rusya’da ofis açmaya zorluyor. Hükümet, yabancı teknoloji şirketlerinin kullanıcı datalarını de Rus toplarında saklamasını istiyor.

Rusya, şimdiye kadar Google, Twitter ve Facebook üzere teknoloji şirketlerine milyonlarca dolar ceza kesti.