Son Dakika: Cumhurbaşkanı ödeneğine ait söz ek bütçe teklifinden çıkarıldı

TBMM Genel Heyeti’nde ek bütçe görüşmeleri sırasında AKP’lilerin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın maaşına yüzde 20 oranında artırım yapılmasından vazgeçildi. 

Erdoğan, CHP’nin reaksiyonu üzerine maaşına teklifinin maddeden çıkarılmasını istemişti.

Erdoğan, şunları söylemişti:

  • Merkez Bankası aracılığıyla yürüttüğü faiz indirmeye dayalı iktisat siyasetini sürdürme kararlılığını da yinelediği gözlemlenen Erdoğan, ek bütçeyle Cumhurbaşkanlığı ödeneği ve maaşında artış yapılmasına yönelik tenkitlere de cevap verdi. Erdoğan, “Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopartarak ülkenin ve milletin menfaatlerine olan ek bütçeyi karalamak isteyenlere de bir çift kelam söylemek istiyorum. Bilhassa Bay Kemal, yandaşı ve taifesine, bu sözlerim bilhassa onlaradır. Bizim sistemimizde, Cumhurbaşkanı maaşı birebir vakitte emekli milletvekilleri ve eski cumhurbaşkanları ile merhum cumhurbaşkanlarının hak sahibi ailelerine yapılan ödemelerin de göstergesidir. Yani mesela Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı, Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslidir.
  • Yol açacağı mağduriyetler sebebiyle maaşımızla ilgili bir tasarrufta bulunmamız mümkün olmuyordu. Lakin, son ek bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öylesine zıvanadan çıkardı ki; artık bu mihneti daha fazla taşımamız mümkün değildir. Bunun için buradan TBMM’ye bir davette bulunmak istiyorum; ek bütçenin Genel Kurul’daki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneğiyle ilgili unsurun, kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum. Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, bu sebeple hiç kimsenin mağduriyete uğramaması için de gündeme gelecek birinci kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşlarının diğer bir formüle nazaran düzenlenmesi yerinde olacaktır. Böylelikle Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaş, Cumhurbaşkanı ödeneğini geçmiş olacağı için inşallah artık kendisi bu mevzuyu palavra yanlış bilgilerle tekrar gündeme getirip de kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmez. Ülkenin onca sorunu ortasında vatandaşlarımın karşısına bu biçim bir bahisle çıkmak zorunda kaldığım için de sizlerden helallik diliyorum

AYRINTILAR GELİYOR…