SON DAKİKA HABERİ: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ait açıklama

Son dakika haberi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Önderler Doruğu öncesi gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “Erdoğan ile bugünkü görüşmede ilerleme kaydetmeyi umuyoruz” diye konuşurken, “Ukrayna tahılı krizi konusundaki gayretlerinden dolayı Türkiye’ye müteşekkirim” tabirlerini kullandı.

STOLTENBERG: YÜKSEK KIYMETE SAHİP BİR TOPLANTI OLACAK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Tepesi’nin yüksek kıymete sahip bir toplantı olacağını söyledi.

Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile 28-30 Haziran’da Madrid’de NATO Tepesi’nin yapılacağı IFEMA Fuar Merkezi’ni gezdikten sonra basına açıklama yaptı.

İspanya’ya mesken sahipliğinden ve NATO’ya yaptığı katkılardan ötürü teşekkür eden Stoltenberg, Madrid tepesinin çok değerli tarihi bir toplantı niteliği taşıdığını belirtti.

Stoltenberg, Madrid’deki NATO Doruğu’nda, ittifakın “daha tehlikeli ve daha az öngörülebilir bir dünyada” önündeki yol haritası olacak Stratejik Konsept dokümanının kabul edileceğini söyledi.

Caydırıcılık ve güvenlik konusunda daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvetin bulundurulacağı önemli bir değişim üzerinde uzlaşı sağlanacağını aktaran Stoltenberg, ayrıyeten Rusya ile savaşan Ukrayna’ya kapsamlı dayanak paketi için mutabakata varılacağını, Ukrayna’ya dayanağın devam edeceğini bildirdi.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatlarının da ele alınacağını, bu bahiste ilerleme sağlamak istediklerini, ayrıyeten NATO’nun savunmaya daha fazla yatırım yapmak istediğini kaydetti.

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…