Taliban’dan yardım daveti: 1000 kişinin öldüğü Afganistan zelzelesinde üzücü gelişme

Afganistan’da dün meydana gelen ve 1000’den fazla kişinin vefatına neden olan 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı sonrası arama ve kurtarma çalışmaları, sağanak yağış ve kısıtlı imkanlar nedeniyle sekteye uğradı. BBC’ye konuşan tabipler, zelzelede çok sayıda çocuğun hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi.

Taliban yetkilileri ise memleketler arası topluma yardım daveti yaptı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Taliban sözcüsü, “Depremin vurduğu bölgeye ulaşamıyoruz, irtibat şebekeleri çok zayıf” dedi.

Katar ve İran, Afganistan’a uçakla yardım gönderdi. Çadırlar, besin gereçleri ve tıbbi yardım taşıyan kamyonlar da komşu ülke Pakistan’dan yola çıktı.

Afganistan’ın güneydoğusundaki Paktika vilayetini vuran zelzelede enkaz altında hala kaç kişinin bulunduğu bilinmiyor.

Depremden kurtulanlar merkez üssüne yakın noktada olan köylerinin büsbütün yerle bir olduğunu, yolların kapandığını, cep telefonu baz istasyonlarının hasar gördüğünü söylüyor ve meyyit sayısının artmasından korkuyor.

Yetkililer zelzelede yaklaşık 1500 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Merkez üssü Khost kentinden 44 kilometre uzakta olan zelzele, Pakistan ve Hindistan’da da hissedildi.

Afganistan’da son 20 yılda meydana gelen en ölümcül sarsıntı, geçen yıl iktidarı ele geçiren Taliban’ın şu ana kadar yüzleştiği “en büyük kriz” olarak nitelendiriliyor.

Taliban’ın üst seviye yetkililerinden Abdül Kahar Balkhi, insani ve ekonomik bir krizin içinde olduklarını ve hükümetin muhtaçlık halindeki insanlara yardım edebilecek maddi imkânlardan mahrum olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, depremzedelere yardım etmek hedefiyle harekete geçtiklerini, örgüte bağlı sıhhat takımlarının, tıbbi materyal, besin ve çadırların zelzele bölgesine gönderilmeye başlandığını belirtti.

Ancak Paktika eyaletinin enformasyon sorumlusu Muhammed Amin Huzeyfa, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, sağanak yağışın yol açtığı seller nedeniyle arama kurtarma takımlarının zelzelenin vurduğu noktaya ulaşmakta çok zorlandıklarını tabir etti.

Paktika’nın en büyük kenti Sharan’da halk zelzelede yaralananlara kan vermek için hastaneler önünde kuyruklar oluşturdu.

Depremde en ağır kaybı Gayan ve Barmal bölgelerinin verdiği, Gayan’da bir köyün büsbütün haritadan silindiği belirtiliyor.

“TAVAN ÜZERİME ÇÖKTÜ, SIKIŞIP KALDIM”

BBC’ye konuşan bir görgü şahidi, “Bir sarsıntı oldu ve yatağım sallanmaya başladı. Tavan üzerime çöktü, sıkışıp kaldım fakat bulunduğum yerden hâlâ gökyüzünü görebiliyordum. Omzum yerinden çıktı ve başımdan yaralandım lakin enkazın altından çıkmayı başardım. Sarsıntı sırasında benimle birebir odada olan ailemden 8-9 kişinin öldüğünden eminim” diye konuştu.

Paktika’da depremzedelerin tedavisine yardımcı olan bir hekim da ölenler ortasında sıhhat çalışanlarının da olduğunu belirtti ve “Depremden evvel bile kâfi sayıda insan gücümüz ya da imkânımız yoktu, artık zelzele elimizde olanı da yok etti” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şebekelerin ziyan görmüş olması nedeniyle birçok kişi ailelerinden haber alamıyor. Kardeşim ve bütün ailesinin öldüğünü saatler sonra öğrendim.”

Afganistan’da son 10 yıl içerisinde meydana gelen sarsıntılarda 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkede her yıl ortalama 560 kişi sarsıntıda hayatını yitiriyor.

Son olarak Ocak ayında ülkenin batısında meydana gelen sarsıntıda 20’den fazla kişi ölmüş, yüzlerce mesken hasar görmüştü.

Afganistan sıhhat sistemi zelzele öncesinde de çökme noktasındaydı. Ülkenin doğal afetlerle ilgilenebilecek arama-kurtarma takımları, uçak ve helikopterleri de sonlu sayıda.

Ülkede tıbbi materyal ve besin badiresi da yaşanıyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.