Tayvan’dan ‘tatbikat’ bildirisi: Çin, bize yönelik hücum simülasyonları yaptı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin‘in ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi‘nin ziyaretinin akabinde başlattığı askeri tatbikatların üçüncü gününde “Ada’ya yönelik akın simülasyonları” yaptığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (PLA) ilişkin çok sayıda savaş uçağı ve gemi, Tayvan Boğazı’nda görüldü, bunlardan kimileri ‘orta çizgi’yi geçti. Ada’daki gayelere akın simülasyonu olabilir” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, araçların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

Bu ortada Bakanlık, Tayvan denetimindeki Kinmen Adası (Quemoy) ve yakınındaki birtakım ada ile adacıklar etrafında dün gece Çin’e ilişkin 4 insansız hava aracının uçtuğunun tespit edildiğini bildirdi.

İnsansız hava araçlarının Kinmen Adası ve yakınındaki Lieyu Adası ve Beiding Adacığı etrafında görüldüğü, Tayvan ordusunun ihtar için fişekler ateşlediği bilgisi aktarıldı.

Kimen Adası, Çin kıyılarının yaklaşık 10 kilometre açığında yer alıyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı, daha evvel yaptığı açıklamada, 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğünü, bunlardan kimilerinin tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen, prestiji “orta çizgi”yi geçtiğini bildirmişti. Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak gördüğü bölgeye düştüğü tabir edilmişti.