TBMM’de kapalı oturum: Rusya-Ukrayna savaşı görüşülecek

Dünya Ukrayna-Rusya savaşını takip ederken, Türkiye’den de art arda açıklamalar geliyor. Bugün Ankara önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. TBMM, kapalı oturumla savaşı görüşecek, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu milletvekillerini bilgilendirecek. 

Toplantıda konuşulanlar 10 yıl boyunca devlet sırrı olarak kalacak. Milletvekillerinin toplantıdan bilgi paylaşması yasak olacak.  Görüşmede milletvekillerine sağır ve dilsiz kavaslar yardımcı olacak. 

TBMM Genel Kurulu, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmelerin ele alınacağı kapalı oturuma geçti.

Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Adan, birleşimin başlangıcında yürütmenin, Ukrayna’da yaşanan son gelişmelere ilişkin gündem dışı söz talebi olduğunu aktardı.

Bu isteği yerine getireceğini belirten Adan, talep olması halinde siyasi partilere de söz hakkı vereceğini söyledi.

Adan, yürütme için 20, Mecliste grubu bulunan siyasi parti temsilcileri için 10 ve grubu bulunmayan bir milletvekili için 5 dakika konuşma süresi tanıyacağını belirtti.

Ukraynalı siviller Avrupa'nın en büyük nükleer santraline giden yolu kapattıUkraynalı siviller Avrupa’nın en büyük nükleer santraline giden yolu kapattı

Rusya'nın Ukrayna işgali 7. gününde: Rusya'dan 3. Dünya Savaşı açıklamasıRusya’nın Ukrayna işgali 7. gününde: Rusya’dan 3. Dünya Savaşı açıklaması

Rusya-Ukrayna krizi domatesin kilosunu 4 liraya düşürdüRusya-Ukrayna krizi domatesin kilosunu 4 liraya düşürdü

SALONDA SADECE GENEL KURUL ÜYELERİ KALDI

Adan, daha sonra, AK Parti Grubu’nun, oturumun kapalı yapılmasına ilişkin önergesini oylamaya sundu. Önergenin kabul edilmesinin ardından Adan, Genel Kurul Salonu’nda bulunabilecek üyeler dışında salonun boşaltılmasını istedi. Daha sonra kapalı oturuma geçildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU MİLLETVEKİLLERİNİ BİLGİLENDİRECEK

Kapalı oturumda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşı ve bölgedeki gelişmelerle ilgili milletvekillerini bilgilendirecek.

TUTANAKLAR 10 YIL SAKLANIYOR, AÇIKLAMA YAPMAK YASAK

TBMM’de en son 3 Mart 2020’de Bahar Kalkanı Harekatı yürütülen İdlib’deki gelişmelerin görüşülmesi için kapalı oturum yapılmıştı. 

Gizli görüşme tutanakları 10 yıl boyunca sır olarak saklanıyor. Milletvekillerinin toplantıya ilişkin açıklama yapması da yasaklanıyor. 

SAĞIR VE DİLSİZ KAVASLAR GÖREV YAPACAK

Görüşmede milletvekillerine yardımcı olmak amacıyla sağır ve dilsiz kavaslar görev yapacak.

KAYNAK: AA, HABER7