“Türk Lirası batan bir gemidir ve Erdoğan geminin kaptanıdır”

Türk Lirası, 2021 yılının ilk 9 ayında Amerikan Doları’na mukabil en fazla değer kaybeden para birimi oldu. TL’nin mum gibi erimesi Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı iktisat dersi veren profesör Steve Hanke’nin de dikkatinden kaçmadı.

Türk Lirası’nı batan bir gemiye benzeten Steve Hanke şahsi Twitter hesabında TL’nin denizde battığını gösteren bir karikatüre de yer verdi.

HANKE “ERDOĞAN’IN ÇILGIN FİKİRLERİ” DEDİ

Hanke, “Türk Lirası batan bir gemidir ve (Recep Tayyip) Erdoğan geminin kaptanıdır. Lira tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Erdoğan’ın çılgın İslami finans fikirleri ve mantıksız derecede düşük faiz oranları sayesinde.” dedi.
 

The Turkish lira is a sinking ship, and Pres. Erdogan is the ship’s captain. The lira has reached an all-time low. Thanks to Erdogan’s nutty Islamic finance ideas & irrationally low interest rates. pic.twitter.com/wkCoNP43up

— Steve Hanke (@steve_hanke) October 3, 2021
STEVE HANKE KİMDİR?

1942 doğumlu Amerikalı iktisat profesörü. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Johns Hopkins’de ders veren Hanke, liberal dünya görüşüne sahiptir.

Hanke’nin makaleleri Forbes dergisinde yayımlanıyor.