Türkiye selin vurduğu İran’a yardım göndermeye devam ediyor

İran’da çok yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinde onlarca insan hayatını kaybetmişti.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD), İran’da meydana gelen sel felaketi sonrası, bölgeye insani yardım materyalleri ile teknik araç ve ekipman gönderildi.

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla…”

AFAD’ın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, “İran’da meydana gelen sel afetinin akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye çadır, battaniye üzere insani yardım materyallerinin yanı sıra teknik araç ve ekipman gönderilmiştir. Dost ve kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” denildi.

MSB: Bölgeye bir uçağın daha hareket etmesi planlandı

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İran’da meydana gelen sel felaketi münasebetiyle çadır ve battaniye üzere gereksinim duyulan yardım materyallerini bölgeye ulaştıracak Hava Kuvvetlerine ilişkin bir nakliye uçağının Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan hareket ettiği belirtilerek, “Bölgeye bir uçağın daha hareket etmesi planlandı.” sözü kullanıldı.

Paylaşımda, yardım materyallerinin yüklendiği uçağa ilişkin fotoğraflar da yer aldı.

İran’da can kaybı 61’e yükseldi

AA’nın haberine nazaran, İran’da Tahran eyaleti başta olmak üzere ülkenin büyük kısmını tesiri altına alan şiddetli yağışlardan kaynaklı seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 61’e yükseldi.

İran Kızılayı Yardım ve Kurtarma Lideri Mehdi Velipur, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülke genelinde tesirli olan sel felaketinde 61 kişinin hayatını kaybettiğini, 32 kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.