Üniversite hastanesinde kriz: Kalan tek hoca da istifa etti, kısım kapandı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde misyonlu Patoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Güldür’ün vazifesinden istifa ettiği öğrenildi. Hastanede bu alanda misyonlu tek doktor olan Güldür’ün ayrılması ile kısım kapandı. 

Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erman Dörterler de istifa üzerine toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Tek patoloji hocamız istifa etti ve kısım kapandı. Söyleyeceklerim bu kadar!!” diye yazdı.

Üniversite hastanesinde çalışan birçok tabip geçmiş devirlerde istifa ederek özel hastanelerde çalışmaya başlamıştı. Evvelki devir Şanlıurfa Tabip Odası (TTB) Lideri Dr. Osman Yüksekyayla, bu istifa dalgasını Cumhuriyet‘e kıymetlendirdi.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde son periyottaki kısım kapanmalarının birkaç sebebi olduğunu belirten Yüksekyayla, “En temel sebep hükümetin 2003 yılında uygulamaya başladığı Sıhhatte Dönüşüm Programı ile sıhhati bir dal, bir meta olarak görmesidir. Yeniden üniversiteleri ‘ele geçirilmesi gereken yerler’ olarak gören mantık, takımlaşma, liyakatsiz alımlar ile üniversitelerin içini boşaltmış kuruluş gayelerinden uzaklaştırmıştır. Özünde eğitim merkezi olan öğrenci ve asistan tabiplerin eğitim alması gereken tıp fakültelerinin büsbütün hizmet sunumu üzerine kurgulanmaya başlaması üniversitedeki akademisyenlerin ayrılmasına yol açan sebeplerden oldu. Yeniden ekonomik olarak çok güç durumda bırakılan üniversite hastanelerindeki yetersizlikler eksiklikler hocaların ayrılmasını hızlandırdı. Tüm doktor topluluğunun içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar üniversite hastanelerinde misyon yapan doktorlarda de bariz olup hem asistan tabipler hem hocalar çok komik fiyatlara çalışmak zorunda kalmıştır. Tüm bunların sonucu olarak da üniversiteler bir çok kısımda hoca bulamaz hale gelmiştir” dedi.

Urfa yerelinde artan Suriyeli sığınmacı yüküne de dikkat çeken Yüksekyayla, “Kışkırtılmış sıhhat talebi ile birlikte hastanelerde iş yükü dayanılmaz bir hal almıştır. Doktorlar günde 150-200 hasta bakmak zorunda bırakılmaktadır. Sıhhat siyasetleri hem de üniversitelere bakış açısı değişmedikçe, liyakat asıllı idareler ve alımlar yapılmadıkça kısımların birçoğu kapanma tehlikesi yaşayacaktır” diye konuştu.

ERKMEN: GÜNÜ KURTARIYORUZ

Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Fırat Erkmen de kentteki sıhhat hizmetlerinde karşı karşıya olunan tabloyu “Şu an kentte bilhassa cerrahi alanlarda, daha da özelde beyin cerrahi, kalp ve damar cerrahisi ve çocuk cerrahisi sayısı azlığı nedeniyle olağanda hastane icabı tutmaları gerekirken vilayet icabı nöbet tutuyorlar. Yani hasılı nöbetlerindeki branşlarıyla ilgili o akşamki olaylar 3 milyonluk kentte yalnızca onlara geliyor” diyerek özetledi.

Ayrıyeten bayan doğum tabibi azlığı nedeniyle ilçelerden dahi hekimlerin merkeze nöbetlere geldiğini aktaran Erkmen “Doktorlarımız bir gün Halfeti’de bir gün Birecik’te bir gün Suruç’ta bir gün merkezde nöbet tutuyorlar. Yalnızca günü ve ayı kurtarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel hastanelere ve yurtdışına kaçışın da çok fazla olduğunun altını çizen Erkmen “Şu an şayet kentte bir sıhhat sistemi devam ediyorsa hekim arkadaşlarımızın fedakarlığı üzerinden devam ediyor” vurgusu yaptı.

Sıhhat siyasetleri sonucu tabipler üzerinde önemli bir baskı oluştuğunu lisana geitren Erkmen, kelamlarını “Bunlar kışkırtılmış sıhhat sonucu yüksek hasta sayıları, 5 dakikada bir hasta randevu sistemi ve üstüne randevusuz hasta bakma baskısı, sıhhatte şiddet Urfa’da tabiplerin her an korkusu. Tüm Türkiye’de tabipler bu baskı altında fakat Urfa’nın mahallî özellikleri bu baskıları daha da çekilmez hale getirebiliyor” sözleriyle tamamladı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.