Washington’dan Türkiye’yi kızdıracak atılım: ‘Plan geliştiriyorlar’

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, Washington idaresinin Rusya’nın petrol ve doğalgaz gelirlerini uygunca azaltmak için uzun vadeli bir plan hazırlığı içerisinde olduğunu aktardı.

Gazeteye konuşan yetkililer ve evvelce birtakım durumları dolduran isimler ABD’nin emelinin Rusya’nın global güç ekonomisindeki rolünü yok etmek olduğuna dikkat çekti. Ama bu türlü bir atak ABD ile Rusya’dan petrol satın alan Çin, Hindistan, Türkiye üzere ülkeleri karşı karşıya getirebilir.

İKİNCİ DERECE YAPTIRIM PLANI

Sözcü’nün aktardığına nazaran, Biden idaresinin hazırladığı taslak planlarda Rusya’dan satın alınan petrole bir tavan fiyat konulmasının gündeme geldiği belirtildi. Bu sebeple, “ikinci derece yaptırım” sayesinde yabancı alıcıların cezalandırılmasının gündeme geleceği de belirtildi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in geri adım atmamasına karşın ABD ve müttefikleri Rusya’ya yaptırımlara devam ederken Moskova’nın ayda yaklaşık 20 milyar dolarlık petrol geliri elde etmesi sayesinde iktisadın bir biçimde yürüdüğü yorumları yapıldı.

New York Times’a konuşan yetkililer, Moskova idaresinin petrolden elde ettiği geliri azaltmak için ABD’li karar mercilerinin çalışmalara devam ettiğine dikkat çekti. Ama yetkililer bu planı, ABD yahut diğer ülkelerde enflasyonu tetiklemeden yapmanın peşinde olduklarını söyledi.

ABD’li yetkililer Rusya’nın pazardaki hissesinin bir anda azaltılmayacağına dikkat çekerken bu hafta Brüksel’de gerçekleşen G7 doruğunda ülkelerin kademeli olarak Rus doğalgazını azaltmaya karar verdiği de belirtildi.

TÜRKİYE HACMİNİ ARTIRDI

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken Rus doğalgaz ve petrol gelirleri ise Nisan ayında arttı. Rusya fiyatların da artmasıyla birlikte geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 50 daha fazla gelir elde etti.

Öte yandan Hindistan ve Türkiye satın alma hacmini de artırırken Güney Kore evvelki devirlere nazaran daha az alım yapsa da öne çıkan ülkelerden biri oldu. Çin de daha evvel ABD’nin yaptırımlarını eleştirmişti.

ABD’nin gündemine aldığı planlardan biri yabancı şirketlerin Rus petrolü için düşük fiyat teklif etmesi ve aksi takdirde ABD’nin yaptırım uygulama tehdidi olduğuna dikkat çekilirken bu sayede Rusya’nın elde ettiği kârın azaltılmasının planlandığı belirtildi.

Öte yandan ABD’nin gündemindeki bir öbür plan ise Rusların petrol gelirlerine erişimin engellenmesi olarak öne çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.