Yeterince ısınmadan egzersiz yapmak kalbi yoruyor, kalp krizi…

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, haftada 4 gün, en az yarım saat yapılan egzersiz kalp sağlığı için faydalı ancak bu sınırları aşmanın bedeli ağır sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca spor yapmadan önce ısınmadan aşırı aktivitede bulunmak kalbi yoruyor ve kalp krizi riskini artırıyor.

Ani efor harcamak, kalbe yük bindirmek, kalp duvarlarının kalınlaşmasına yol açarak kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olabiliyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÖNCE KASLAR GÜÇLENMELİ

Paylaş

ÖNCE KASLAR GÜÇLENMELİ

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak “Hayatın her alanında bir işe başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar vardır. Spor yapmaya başlamadan önce de kişinin kendini hazırlaması ve gerekli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir.” diyor.

Tüm vücut fonksiyonlarında değişiklikler yaratan egzersiz, kişinin oksijen ihtiyacını 12 katına kadar çıkarıyor. Bu ihtiyaç doğrudan kalbin daha fazla kan pompalaması gerektiği anlamına geliyor.

Bu sırada, daha hızlı atan kalp, tüm ihtiyacı karşılamak için daha fazla çalışıyor ve efor sarf ediyor. İş yükü artan kalbin kasları, tıpkı profesyonel spor yapan kişilerde olduğu gibi zamanla güçlenir ve gerekli efor için antrenmanlı hale gelir. Yani kişinin kalbinin spor için uygun hale gelmesi, düzenli egzersizle sağlanabilir.Spora hazırlanmış kalbin sol karıncığında hacim ve kas artışı gözlenir. Böylelikle kalp, yüksek tempoda yapılan fiziksel aktiviteyi zorlanmadan devam ettirebilme gücüne de sahip olmuş olur.

KAN SULANDIRICI ALAN TRAVMAYA DİKKAT ETMELİ

Paylaş

KAN SULANDIRICI ALAN TRAVMAYA DİKKAT ETMELİ

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Yapılan bilimsel araştırmalar kalp krizlerinin büyük çoğunluğunun sabah 06:00-12:00 arası görüldüğünü, en sık da sabah 08:00-09:00 arasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor” diyor.

Sabahları yapılan tempolu egzersiz; 40 yaşın üzerindeki sağlıklı kişilerde ve yaşı fark etmeksizin tüm kalp hastalarında kalp krizine ve ani ölüme neden olabiliyor.

Ailesinde 55 yaş altı kalp krizi geçirenler, sigara içenler ve obez kişiler de bu riskle karşı karşıya kalıyor. 

Prof. Dr. Çaynak, “Bu nedenle spor aktivitelerinin hastaya uygun planlanması gerekiyor. Örneğin, tedavisinde idrar söktürücü ilaç kullanılan hastalar yüksek tempolu sporu tercih etmemeli; kan sulandırıcı alan hasta ise travmaya duyarlı sporlardan kaçınmalıdır” diyerek hastaları uyarıyor.

KALP HASTALARI İÇİN İDEAL EGZERSİZ: TEMPOLU YÜRÜYÜŞ VE YÜZME

Paylaş

KALP HASTALARI İÇİN İDEAL EGZERSİZ: TEMPOLU YÜRÜYÜŞ VE YÜZME

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp hastaları için yapılabilecek en sağlıklı sporların tempolu yürüyüş ve yüzme olduğunu da belirtiyor. Ayrıca meditasyonu da öneriyor.

egzersiz öncesi ısınma ısınma spor yapma