Yüksek kar vaadiyle 500 kişiyi dolandıran 2’si Çinli 5 kuşkulu tutuklandı

İzmir’de 500 kişiyi 2 milyon lira dolandıran 5 kuşkulu tutuklandı.

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü grupları, ponzi ve saadet zinciri sistemiyle dolandırıcılık yapıldığı bilgisi üzerine harekete geçti.

ATM’den kuşkulu para çekim süreçleri yapan M.Y., O.Y. ve M.H. gözaltına alındı.

Şüphelilerin sözleri ışığında birlikte hareket ettikleri öğrenilen Çin asıllı Y.Z. ve H.J. de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına kaçmak üzereyken yakalanıp, gözaltına alındı.

Şüphelilerin, ponzi ve saadet zinciri gibisi dolandırıcılık maksatlı oluşturulan sisteme dahil edilmesi için, iletileşme uygulamaları ve toplumsal paylaşım siteleri üzerinden yaptıkları reklamlarla ulaşılan bireylere internet sitelerinde eser satılacağını, üyelik oluşturarak sisteme katılmaları halinde günde en az 100 TL kazanacaklarını söyledikleri belirlendi.

Şüphelilerin, satışlardan yüzde 20 kurul vereceklerini de belirttikleri bu bireylerden eser bedeli ismi altında para göndermeleri talep ederek dolandıkları anlaşıldı.

GÖRÜNTÜ BEĞENME MİSYONU

Dolandırıcıların mağdurlara görüntülere beğeni yapmak üzere misyonlar verdiği, bu misyonların yapılması halinde daha fazla yarar sağlayacaklarını söylediği de öğrenildi. Sisteme kayıt olan kimi mağdurların, sistemde kazandıkları parayı çekememesi üzerine şikayetçi oldukları aktarıldı.

Dolandırıcıların, bu yolla yaklaşık 500 kişiyi mağdur ettikleri, topladıkları toplam 2 milyon lirayı kripto paraya çevirerek yurt dışına çıkarılmasını sağladıkları kaydedildi. Polisteki süreçlerin akabinde adliyeye sevk edilen 5 kuşkulu tutuklandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.