Yunanistan bayan cinayetleriyle sarsılıyor 

Son yıllarda ‘Me Too’ hareketiyle bayan haklarını gündemine alan komşu Yunanistan son birkaç saat içerisinde işlenen üç farklı bayan cinayetiyle sarsıldı. Ülkenin farklı noktalarında işlenen cinayetler bayan haklarını yine Yunanistan gündemine taşıdı.

‘CNN Yunanistan’da yer alan son bilgilere nazaran Yunanistan’da geçtiğimiz 48 saat içerisinde öldürülen iki yetişkin bayandan sonra yaşı 17 ila 20 ortasında varsayım edilen genç bir bayan öldürüldü. Yetkililer cinayetle ilgili olarak bayanın partnerini arıyor.

Söz konusu cinayetten evvel, Rethimno ve Zakintos’ta iki bayan cinayeti daha işlenmiş ve cinayetlerin failleri olan eşler hatalarını itiraf etmişlerdi. Haberlere nazaran, salı sabahı (2/8) Peristeri’deki apartman dairesinde annesi tarafından meyyit bulunan genç bayanın bedeninde morluklar bulunuyor.

Yetkililer, cinayet anında yanında bulunmuş olabilecek Pakistan kökenli bir kişiyi arıyor. Bu kişinin aileyle birlikte yaşadığı bildirildi. Kuşkulu şahıs dün gece eşyalarıyla bir arada kayıplara karıştı. ‘CNN Yunanistan’a nazaran polis mağdurun arkadaşı olan bir çifti göz altına aldı.

ZAKİNTHOS’TAKİ CİNAYET

Atina’daki cinayet öncesinde Zakinthos’un Tsilivi kasabasında 51 yaşındaki bir bayan kendisinden 10 yaş küçük eşini göğsüne ve boynuna çok sayıda bıçak darbesiyle öldürdü. Cinayetten kısa bir mühlet evvel, eşi onu aile içi şiddet nedeniyle polise ihbar etmişti. Birinci bilgilere nazaran öldürülen bayan geçtiğimiz periyotta de aile içi şiddete maruz kalmıştı.

Fail, eşini öldürdükten çabucak sonra meskeni terk etmiş ve polis onu bulmak için insan avı başlatmıştı. Aramalar sonucunda 51 yaşındaki bayan bulundu ve tutuklandı. Tutuklanma sırasında “Onu öldürdüm zira beni aldatıyordu” dediği tez edildi.

Cinayetle ilgili yeni bilgilere nazaran pazar gecesi saat 23:00’te ailenin bir komşusu gürültü nedeniyle polisi aradı. Polis takımları olay yerine vardıklarında bayanı yer kattaki konutun balkonunda kanlar içinde ve ağır yaralı olarak buldu, saldırgan tarafından önemli halde dövülmüş ve bıçaklanmıştı.

Öldürülen bayanın Zakinthos hastanesine nakledildiği, lakin kurtarılamadığı belirtildi, evladı “Annemiz geçinebilmek için iki işte birden çalışıyordu ve ben burada değildim. Bizim için her şeyi yaptı. Yalnızca çocukları için. O eksiksiz bir anneydi. Kardeşlerim için üzülüyorum, bir tahlil bulmalı ve yolumuza devam etmeliyiz” açıklaması yaptı.

GİRİT’TEKİ CİNAYET

Girit’te yayın yapan ‘Nea Kriti’ isimli haber sitesine nazaran pazar günü bir erkek tartıştığı eşini öldürdü. Yeni bayan cinayeti olayı 31 Temmuz Pazar sabahı Rethimno’ya bağlı Ano Malaki köyünde meydana geldi. Cinayet faili 60 yaşında bir eşti ve cürmünü itiraf etti.

31 Temmuz Pazar sabahı saat 10:30 sularında mutfak alanında yaşadıkları hengame sırasında boynundan bıçak darbesi aldığı belirlenen 56 yaşındaki bayanın, oğlu tarafından bulunduğu belirlendi.

‘Neakriti.gr’ye nazaran, Rethymnon savcısına verdiği kısa söz sırasında eşiyle olan bağını anlattı.

60 yaşındaki şahıs, kendisinin 18, eşinin ise 16 yaşından bu yana 42 yıldır birlikte olduklarını sav etti. Habere nazaran şüphelinin polise söylediği birinci kelam “(eşim) beni yıktı” olmuş, kendisinin ileri sürdüğü üzere, mağdur son üç ay içinde üç kere konutunu terk etmiş ve boşanma hiçbir vakit kelam konusu olmamış.

KADIN HAKLARI GÜNDEMDE

Ülkenin farklı noktalarında işlenen bayan cinayetleriyle bir arada konuşulan Yunanistan tekrardan dikkatini bayan haklarına odaklandırıyor.

Son yıllarda Yunanistan’da ‘Me Too’ hareketi ivme kazanmış durumda. Birçok bayan şiddet ve taciz olaylarını kamuoyuyla paylaşmaya başladı. Yapılan açıklamalar sonrasında merciler zanlıları tutuklamaya başlamış durumda.

Yunanistan’daki sivil toplum kuruluşları bilhassa ekonomik kriz ve pandemi süreçlerinde gerileyen bayan hakları üzerinde baş yoruyor. Uzmanlarsa ilgili kanunların katılaştırılması ve eğitim sisteminin revize edilmesi üzerinde duruyor.