Yurt içi piyasaların dikkati Merkez Bankası’nın faiz kararında

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası karışık bir seyir izlendi.

Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yanı sıra Fed ve ECB yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin de takip edileceğini belirterek, data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet dalı PMI ile ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları ve ödemeler istikrarının öne çıktığını kaydetti.

Powell, gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller arayacaklarını belirterek, devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngördüklerini söz etti.

Fed, enflasyonu düşürmeye kararlı

AA’nın haberine nazaran, fiyat istikrarını yine sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası şartlarının sürdürülebilirliği için enflasyonun düşürülmesinin çok kıymetli olduğunu kaydetti.
Powell, yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına ait bir soru üzerine ise “Hiçbir emel için masadan bir şeyi kaldırmayacağım.” cevabını verdi.

Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artıracağı bekleniyor

Tahvil piyasalarında Powell’ın açıklamaları sonrası tahvil faizleri gerilerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 15 baz puan azalışla yüzde 3,15’e indi.
Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise gelecek toplantıda Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 36 düzeyinde bulunuyor.

Avrupa’da güç maliyetleri yükseliyor

Para piyasalarında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yıl sonuna kadar 150 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, bölgede artan güç maliyetleri kelam konusu yükselişte tesirli oluyor.

Dün, Avrupa borsaları negatif bir seyir izlerken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,11, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,88, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,81 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,36 bedel kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de düşüşle başladı.

Dolar/TL 17,3510

Dolar/TL dün yatay bir seyirle 17,3420’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,3510 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün TCMB’nin faiz kararının yanı sıra Fed ve ECB yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin de takip edileceğini belirterek, data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet kesimi PMI ile ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları ve ödemeler istikrarının öne çıktığını kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar:

  • 10.00 Türkiye, haziran ayı finansal hizmetler inanç endeksi
  • 10.30 Almanya, haziran ayı imalat sanayi ve hizmet kesimi PMI
  • 11.00 Euro Bölgesi, haziran ayı imalat sanayi ve hizmet kesimi PMI
  • 11.30 İngiltere, haziran ayı imalat sanayi ve hizmet dalı PMI
  • 14.00 Türkiye, TCMB’nin faiz kararı
  • 14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
  • 15.30 ABD, 1. çeyrek ödemeler dengesi
  • 15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
  • 16.45 ABD, haziran ayı imalat sanayi ve hizmet dalı PMI
  • 17.00 ABD, Fed Lideri Powell’ın konuşması

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.