1 Ayda 21 Şehit Verdiğimiz Üs Bölgeleri Tartışılıyor!

Kuzey Irak’ta Pençe Kilit operasyonunda Aralık ayında 12 askerin şehit edilmesinin ardından dün (12 Ocak 2024) 9 asker daha teröristlerce şehit edildi. 1 ayda 21 askerin şehit edilmesi üs bölgelerinde zaafiyet tartışmalarına yol açtı. Halk TV’de Sinem Fıstıkoğlu’na konuk olan Emekli Amiral Türker Ertürk, üs bölgelerindeki güvenlik sorununa değindi.

“BASKINA DAVETİYE ÇIKARMAKTIR”

Türker, “Bu kış şartlarında yüksek rakımlı coğrafi koşullarda bırakın savaşmayı hayatı idamenin güç olduğu bölgede üsleri bulunduruyor olmak baskına karşı davetiye çıkarmaktır” dedi.

Baskınlara davetiye çıkarıldığını belirten Türker, aralık ayında 12 askerin şehit edilmesini hatırlatarak şöyle konuştu:

“1 ay geçmeden bu kez 9 şehidimiz var. Aynı bölge. Aynı bölgede 2 farklı üsse eş zamanlı baskın yapıyorlar. Olay cidden çok ciddi. 12 şehidimiz olduğunda bu konuyu Meclis’te tartışmış olsaydık bunlar başımıza gelmezdi. İktidarın yaptığı tek şey hataların üzerini örtmek. Bu hataları anlatmaya çalışanlara karşı düşmanlık yaratılıyor. Terörle mücadeleye karşı bir zafiyet var. Ne yapılması gerektiğini masaya yatırıp tartışmazsanız doğru rota kendinize seçemezsiniz.

‘Şu kadar terörist kalmıştı, ayakkabı numaralarını biliyorduk” diyorlardı demek ki halka yalan söylüyorlarmış. Bu kış şartlarında yüksek rakımlı coğrafi koşullarda bırakın savaşmayı hayatı idamenin güç olduğu bölgede baskına karşı davetiye çıkarmaktır üsleri hala bulunduruyor olmak.

Çünkü iklim, tabiat şartları, tehdit istihbarata göre konuş yerleri değiştirilir. Tehdidin bulunduğu bölgeye girerseniz onu bertaraf edersiniz tekrar çıkarsınız.

Kuzey Irak’ta yüksek koruma ihtiva eden üsleriniz azınlıktaysa bu tür geçici üslerle bir anlamda davetiye çıkarıyorsunuz baskına. Yeniden dünyayı keşfetmiyoruz. 1 ay önce bunu söyledik. Bunların masaya yatırılıp tartışması lazım. Tek adam yönetimlerinin olduğu yerlerde zirveler sonuç getirmez. Çünkü zirveler tek adamın ne kadar doğru düşündüğünün teyidi mahiyetindedir.

Şehit oluyor hemen arkasından kaç terörist öldürdüklerini açıklıyor. yerlerini biliyorsanız neden daha önce taaruz yapmadınız?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx