ABD’li Bakan’ın ziyaret karmaşası: O konuşma işleri değiştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın hafta sonunda Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi. VOA Türkçe dahil bir grup gazeteciye bilgi veren Türk diplomatik kaynaklara göre Blinken, 5 Kasım Pazar günü Ankara’da olacak.

ZİYARETİ DOĞRULAMADI

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Blinken’ın Cuma günü İsrail ve Ürdün’e gidececeğini belirterek, Türkiye ziyaretini doğrulamadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller günlük basın brifinginde, Bakan Blinken’ın İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu ve hükümetin diğer liderleriyle biraraya gelerek askeri hedefleri ve bu hedeflere ulaşma planları hakkında güncel bilgileri alacağını söyledi.

Sözcü, Blinken’ın İsrail’in uluslararası insani hukuka uygun olarak kendini savunma hakkına olan desteğini yineleyeceğini ve sivil kayıpları en aza indirmek için her türlü önlemin alınması gereğini görüşeceğini ekledi.

Matthew Miller ayrıca Blinken’ın, Ürdün’deki toplantılarda ABD’nin insani yardım ulaştırmaya yönelik çalışmalarının yanısıra sivillerin yaşamını korumanın önemini ve Gazze’deki sivillerin hayatta kalmasını sağlayacak daha fazla insani yardımın sürekli olarak ulaştırılmasını kolaylaştırma konusundaki ortak kararlılığını vurgulayacağını söyledi.

Miller, “Blinken, Gazze ve Batı Şeria’da Filistin halkının isteklerini yansıtan bir Filistin devletinin kurulmasını da içerecek şekilde Ortadoğu’da kalıcı ve sürdürülebilir bir barışın koşullarını oluşturmak amacıyla ortaklarıyla birlikte çalışma taahhüdünü de yeniden teyit edecek” dedi.

Sözcü Miller, Bakan Blinken’ın tüm rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için devam eden çalışmaları ele alacağını belirterek, önümüzdeki günlerde ziyaretle ilgili daha ayrıntılı bilgi verileceğini kaydetti.

FİLİSTİN MİTİNGİ’NDE SERT ÇIKMIŞTI

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’de yaşananlar nedeniyle hem Batı ülkelerini hem de İsrail’i sert bir dille eleştirmişti.

“Gazze’deki katliamın en büyük sorumlusu işte bu Batı’dır” diye konuşan Erdoğan, “Dün Ukrayna-Rusya savaşında katledilen siviller için timsah gözyaşları dökenler, bugün binlerce masum çocuğun ölümünü sessizce seyrediyor. Batı dünyası Gazze’deki çocuk, kadın, masum katliamını meşrulaştırmak için siyasetçisinden medyasına seferber oldu, İsrail açıkça savaş suçu işliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, “İsrail biz de seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz, bunun hazırlığı içerisindeyiz ve savaş suçlusu olarak İsrail’i dünyaya tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx