Birleşik Krallık ile Türkiye arasında yeni serbest ticaret anlaşması: Protokol imzalandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Birleşik Krallık Uluslararası İş ve Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch, 7. Dönem Türkiye-Birleşik Krallık Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) toplantısında bir araya geldi. İki ülke arasında mevcut ticari ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olacak protokole imza atıldı.

Birleşik Krallık İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch Türkiye’ye geldi. Bakan Kemi Badenoch, 2024 yılında Türkiye ile yeni ve genişletilmiş Serbest Ticaret Anlaşması’na ilişkin müzakerelerin başlatılması öncesinde İstanbul’u ziyaret etti. 7. Dönem Türkiye-Birleşik Krallık JETCO toplantısına katılan Badenoch, Ömer Bolat ile protokole imza attı. 

Bakan Badenoch, Türkiye ile ticari ilişkileri güçlendirmek ve Birleşik Krallık-Türkiye arasındaki yeni Serbest Ticaret Anlaşması’na ilişkin müzakerelerin başlatılması için Türkiye’ye geldi. Bakan, Birleşik Krallık İhracat Finansmanı Dairesi’nin (UKEF) garantisinin, Türkiye’nin 140 km’lik yüksek hızlı elektrikli demiryolu projesine 1,2 milyar Avro değerinde finansman paketi sağlanmasına yardımcı olduğunu açıkladı.

Badenoch’un Türkiye programı

Türkiye ziyareti sırasında Bakan, Birleşik Krallık İhracat Finansmanı Dairesi (UKEF) tarafından, Doğuş İnşaat, Özkar İnşaat ve Çelikler İnşaat tarafından yapımı üstlenilecek 140 km’lik yeni bir yüksek hızlı elektrikli demiryolunun inşası için, Türkiye Cumhuriyeti Maliye ve Hazine Bakanlığı’na 1 milyar Avro’nun üzerinde bir finansman paketi sağlanmasında yardımcı olduğunu açıklayacak.

Yeni demiryolu hattı, ülkenin düşük karbonlu demiryolu ağının genişletilmesine, güzergâh üzerindeki trafiğin azaltılmasına ve net emisyonların yılda 6.500 ton eşiti CO2 düzeyinde eksiltilmesine yardımcı olacak.

Bakan Badenoch ayrıca, Airbus’la kanatları Birleşik Krallık’ta tasarlanıp üretilecek olan 220 uçak için anlaşma imzalayan Türk Hava Yolları’nı da ziyaret edecek. Filonun büyük bir kısmının motorları da Birleşik Krallık merkezli Rolls Royce tarafından sağlanacak. Airbus, Türk Hava Yolları’na 220 uçak tedarik edecek.

Kemi Badenoch İstanbul’dayken ayrıca Birleşik Krallık İhracat Finansmanı Dairesi’nin (UKEF) 226 milyon Sterlin değerinde katkıda bulunacağı, Irak’ta 350 kilometrelik drenaj altyapısının geliştirilmesine yönelik bir anlaşmayı da kapsayan, üçüncü ülke işbirliğine ilişkin bir Mutabakat imzalayacak. Birleşik Krallık’ın Uluslararası Bilim Ortaklığı Fonu (ISPF) kapsamında Türkiye’nin öncelikli ülke olduğunu, Birleşik Krallık ve Türkiye’den bilim insanlarının ve mucitlerin birlikte 337 milyon Sterlinlik küresel bir fona başvurabileceğini duyuracak.

Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri

Türkiye ve Birleşik Krallık’ın, hizmetler, dijital veya verileri kapsamayan ancak ürünleri kapsayan mevcut bir ticaret anlaşması bulunuyor.

Birleşik Krallık ve Türkiye arasında hızla güçlenen ticari ilişki, 2023 yılının haziran ayına kadar olan dönemde, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 17 artarak 26,2 milyar Sterlin’e ulaşmıştı.

Birleşik Krallık’ın 7,3 milyar Sterlin tutarındaki ürün ihracatının karşılığında, Türkiye 4’üncü en büyük ürün ihracat pazarı olan Birleşik Krallık’a taşıt, giyim, elektrikli makine ve eşya gibi kalemlerde tedarik sağlıyor.

Kemi Badenoch Türkiye’de, aralarında Ford ve Mott MacDonald’ın da bulunduğu önde gelen Britanyali ve Türk yatırımcılarla bir araya gelerek iki ülkenin üretim, teknoloji ve ulaştırma gibi sektörlerdeki yatırımlarını nasıl artırabileceğini konuşacak. Birleşik Krallık’ın Türkiye’de hali hazırda 8,9 milyar Sterlin, Türkiye’nin ise Birleşik Krallık’ta 720 milyon Sterlin değerinde yatırımı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx