Bu yüzden takılarla uyumak tehlikelidir

1. Halkalar kan dolaşımını bozar

Sabahları ellerinizin ve parmaklarınızın biraz daha şiştiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, gece hareketsiz yattığımızda sıvıların dokularda birikmesi ve hafif şişmiş ellerle uyanmamıza neden olmasıdır. Eğer yüzük takarak uyuyakalırsanız, sabahları onu çıkarmak çok daha zor olacak ve aynı zamanda parmaklarınıza doğru kan dolaşımını da engelleyecektir. Ciltle yakın temasta bulunan halkalar nem tutucu görevi görerek bakterilerin çoğalması için ideal bir ortam yaratır.

2. Alerjik reaksiyon

Takı yapımında kullanılan nikel gibi bazı malzemeler ciltte kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Altın ve gümüş güvenli bir seçenek gibi görünse de çoğu zaman başka metalleri de içerirler. Uyku sırasında vücudumuz, takılarla birlikte kolayca alerjik reaksiyona neden olabilecek vücut sıvıları salgılar. Ayrıca takılarınızla uyumak, uyurken terlediğiniz için kararmasına neden olabilir ve takının üzerine bulaşan ter, parlaklığına zarar verebilir.

3. Kulak deformasyonu

Geceleri küpe takmak hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Cildinizin salgıladığı sebum ölü deri hücreleri ve bakterilerle karıştığında küpelerinizin olduğu kulaklarınıza yakın bölgede hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Ayrıca kulaklar yaşla birlikte elastikiyetini kaybeder ve onlara geceleri dinlenmeleri ve nefes almaları için biraz zaman vermezseniz sarkabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx