Hastalıklara karşı kalkan gibi koruyor! Yüksek mineral ve vitamin deposu

Yüksek vitamin ve mineral kaynağı

Deniz börülcesi A, B ve C vitamini ile kalsiyum, magnezyum,mangan, sodyum, iyot, demir gibi insan sağlığı için önemli vitamin ve minerallari bolca içerir. Ekşi ve tuzlu tadıyla oldukça lezzetli ve sağlıklıdır.

Tuz dengesini düzenler

İçerdiği tuz oranı sayesinde vücuttaki tuz dengesini düzenler. Vücutta tuz eksikliğinden kaynaklı lenf problemlerini ve guatr gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

İdrar problemlerine iyi gelir

İçeriğindeki sodyum ve kükürt idrar problemlerine iyi gelir. Çünkü mesanede oluşan enfeksiyon vb. rahatsızlıklar kişinin idrara yapmasında problemler oluşturur. Sağlıklı bir idrar yolları için gerekli vitamin ve mineraller ise deniz börülcesinde bolca bulunur.

Kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırır

Deniz börülcesi yüksek miktarda lif barındırır. Yüksek lif oranıyla sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırır.

Hücre yenilenmesine yardımcı olur

Deniz börülcesinde bulunan quercetin, tungtungmadik asit ve chlorogenic asit polifenoller antioksidan özellikleri gösterir. Bu sayede hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

Bol miktarda içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudun direncini artırır. Hastalıkları karşı vücudu adeta kalkan gibi korur.

Kemik gelişimini destekler

Deniz börülcesinde bulunan kalsiyum ve potasyum kemik sağlığına önemli ölçüde destekçi olur. Kemik gelişimi, kemik erimesi ve kemik hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kaliteli bir uyku sağlar

Magnezyum kişinin gece rahat bir uyku çekmesi için önemli minerallerden biridir. Deniz börülcesinin içinde yer alan magnezyum ve sirkadiyen gece kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

Metobalizmayı hızlandırır

Metabolizmayı makine gibi çalıştırdığı için hızla kilo verilmesinde yardımcı olur. Barındırdığı yüksek lif oranı uzun süre tokluk hissi verir.

Tansiyon ve kalp hastaları dikkatli kullanmalı

Ancak içerdiği yüksek sodyum ve tuz oranı sebebiyle hipertansiyon ve kronik kalp hastaları tüketirken dikkatli olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx