Komandoların eğitimi HAVELSAN’dan!

Askeri personelin bilinçlendirilmesi, yapılacak teknik ve taktik harekat düzenlerinin uygulamalı şekilde icra edilmesi için 7 bin m2 alan üzerine kurulu bu teknoloji merkezinde, sürpriz durum senayoları oluşturularak gerçeğe en uygun eğitim imkanı sağlanıyor.  

Alanda 9’si tek katlı, 2’si çift katlı olmak üzere toplam 11 adet bina bulunuyor. Bina içlerinde ve binalar arasında gerçek durumlarda yasa dışı unsurlar tarafından da kullanılan geçitler ve bağlantı noktaları da mevcut. 

Aynı zamanda eğitici izleme platformu sayesinde eğitim alan personel rahatlıkla takip edilebiliyor.

Tatbikat alanının tamamının yönetildiği kontrol merkezinde iki operatör vasıtasıyla alandaki tüm elektronik sistemler yönetilebiliyor. 

Meskun Mahallerde Muharebe Eğitim, Simülasyon ve Test Merkezinde; 46’sı sabit, 13’ü hareketli olmak üzere 59 adet kamera bulunuyor. Bu kameraların gece görüş özelliği sayesinde 24 saat esasına göre kayıt alınabiliyor. Bu sayede eğitim sonunda kursiyerler detaylı bir şekilde analiz edilebiliyor. 

64 oda ve 16 koridordan oluşan, içinde gizli karıştırma tünelleri bulunan, El Yapımı Patlayıcı (EYP) Simülatörü, basınç ayarlı kapı, farklı tip bubi tuzaklamaları gibi gerçekçi harekat ortamı sağlayan senaryolar bulunan Merkezde, tüm eğitim HAVELSAN’ın yine milli imkanlarla geliştirdiği mobil komuta kontrol merkezi ile ana komuta merkezinden bağımsız olarak kontrol edilebiliyor. 

Foça Jandarma Komando Okulu’nda kurduğumuz Meskun Mahallerde Muharebe Eğitim, Simülasyon ve Test Merkezinde, Jandarma Komandolarımız dünyanın en iyi muharebe eğitimlerinden birini alıyor.

TEMEL AMAÇ: MUHAREBE EDER GİBİ EĞİTİM ICRA ETMEK 

HAVELSAN’ın sağladığı bu eğitim merkezi ve simülasyon teknolojileri sayesinde; gerçek şartlara mümkün olduğunca en yakın koşullarda eğitim icra edilebilmesi sağlanıyor.

Ayrıca bu alan sayesinde personele stres altında ani karar verme yeteneğinin kazandırılması hedefleniyor. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir